Violeta Alexandru: Alocaţiile copiilor se mai joacă şi la păcănele; voucherele ar fi o soluție

Violeta Alexandru: Alocaţiile copiilor se mai joacă şi la păcănele; voucherele ar fi o soluție

Părinţii folosesc alocaţiile copiilor şi pentru alte cheltuieli decât cele pentru creşterea copiilor, iar uneori se mai joacă şi la păcănele, potrivit ministrului propus al Muncii şi Protecţiei Sociale, Violeta Alexandru, relatează Agerpres.

„Resursele publice destinate copiilor trebuie să ajungă chiar la aceştia. Este cunoscută realitatea conform căreia de alocaţiile copiilor (mai) beneficiază şi aparţinătorii/părinţii pentru cu totul alte cheltuieli decât cele necesare creşterii şi dezvoltării copilului. Se mai joacă şi la păcănele”, a scris Violeta Alexandru pe Facebook.

Ministrul Muncii a propus ca soluţie pentru această situaţie înlocuirea alocaţiilor cu un sistem de vouchere care să încurajeze şcolarizarea copiilor.

 

Articolul Violeta Alexandru: Alocaţiile copiilor se mai joacă şi la păcănele; voucherele ar fi o soluție apare prima dată în Edupedu.

Close