Viktor Orbán: Bruxelles-ul vrea ca noi să le permitem activiștilor LGBTQ să intre în școli și în grădinițe

Viktor Orbán: Bruxelles-ul vrea ca noi să le permitem activiștilor LGBTQ să intre în școli și în grădinițe

Parlamentul European și Comisia Europeană vor ca noi să le permitem activiștilor LGBTQ să intre în școli și în grădinițe, a declarat premierul ungar, joi, la Belgrad, într-o declarație acordată ziariștilor, transmite MTI, preluată de Rador.

Viktor Orbán a precizat: A avut loc o dispută utilă, au fost clarificate pozițiile. Totul este clar și de înțeles: Parlamentul European și Comisia Europeană vor ca noi să le permitem activiștilor LGBTQ să intre în școli și în grădinițe. Ungaria nu vrea acest lucru. Discuția se referă la cine va decide cum să ne creștem copiii noștri. Potrivit tratatelor UE, aceasta este o chestiune a Ungariei, respectiv este o competență națională. În această chestiune, birocrații de la Bruxelles nu au ce căuta”, a subliniat Viktor Orbán, care a adăugat: ”Pot să facă orice, nu le vom permite activiștilor LGBTQ să intre printre copiii noștri, în grădinițe și în școli”.

Citește mai mult pe G4Media.ro

Foto: Facebook.com / Orban Viktor

Articolul Viktor Orbán: Bruxelles-ul vrea ca noi să le permitem activiștilor LGBTQ să intre în școli și în grădinițe apare prima dată în Edupedu.ro.

Close