VIDEO Unitățile de învățământ vor stabili care este calendarul înscrierilor la Evaluarea Națională, anunță ministrul Educației

VIDEO Unitățile de învățământ vor stabili care este calendarul înscrierilor la Evaluarea Națională, anunță ministrul Educației

”Unitățile de învățământ vor stabili care este calendarul înscrierilor” la Evaluarea Națională, susține ministrul Educației, Monica Anisie, într-o intervenție la TVR.

Întrebată de moderatorul emisiunii când vor începe înscrierile la examenul de Evaluare Națională, Monica Anisie a spus:

Înscrierile vor începe, pentru că așa cum bine se știe cei de clasa VIII-a pot depune la secretariatul unității de învățământ, unitățile de învățământ vor stabili care este calendarul pe care noi îl publicăm în Monitorul Oficial.”

Ministrul Educației nu a precizat dacă fiecare unitate de învățământ va avea un calendar propriu de înscriere al elevilor absolvenți de clasa a VIII-a, de când pot fi înscriși aceștia și care sunt procedurile – vor fi depuse cereri la secretariatele școlilor, pot fi depuse cereri online sau înscrierea se va face automat de către școli, așa cum s-a făcut anul trecut.

„Calendarul pentru Evaluarea Națională a fost deja aprobat, după consultarea partenerilor sociali a fost semnat și transmis către Monitorul Oficial”, a mai decarat ministrul.

Două zile pentru cotestații, care pot fi depuse online

„Am spus de la început că nu sunt modificări la calendarul pentru Evaluarea Națională. Evaluarea începe pe data de 15 iunie cu proba de limba și literatura română. Singura modificare prevăzută în calendarul de Evaluare Națională este cea referitoare la perioada de contestații. Dacă în vechiul calendar era prevăzută o perioadă de câteva ore pentru depunerea contestațiilor, am lăsat pentru contestații o perioadă mai lungă de timp, adică aproape două zile”, a mai spus Anisie.

”Asta pentru a veni în sprijinul părinților și elevilor care ar putea să depună această contestație fie în format online, deci o pot trimite pe mail, fie o pot depune fizic la secretariatul unității de învățământ”.

Calendarul de Bacalaureat va fi stabilit vineri

„În ce privește examenul de Bacalaureat, așa cum s-a anunțat deja public, calendarul va fi și el discutat în comisia de dialog social de mâine și cum am anunțat începem cu probele scrise. În data de 22 iunie va fi prima proba la limba și literatura română”, a mai spus ministrul.

Reamintim că Edupedu.ro a publicat proiectul calendarului pentru Evaluarea Națională. Aceasta începe în data de 15 iunie, cu proba scrisă la Limba și Literatura Română, iar afișarea rezulatelor va avea loc pe 22 iunie.

FOTO: gov.ro

Articolul VIDEO Unitățile de învățământ vor stabili care este calendarul înscrierilor la Evaluarea Națională, anunță ministrul Educației apare prima dată în Edupedu.

Close