VIDEO Simptomele cu care elevii pot veni acasă, de la școală și care trebuie să îi oprească pe părinți să-i mai trimită la cursuri – dr. Carmen Țurcan de la DSP Vrancea

VIDEO Simptomele cu care elevii pot veni acasă, de la școală și care trebuie să îi oprească pe părinți să-i mai trimită la cursuri – dr. Carmen Țurcan de la DSP Vrancea

Elevii pot veni de la școală cu anumite simptome, iar dacă au una sau mai multe astfel de manifestri de boală, atunci părinții trebuie să sune medicul de familie sau pediatrul, spune dr. Carmen Țurcan, de la Direcția de Sănătate Publică Vrancea, într-un clip publicat de Inspectoratul Școlar Vrancea pe pagina de Facebook.

Doctorul enumeră aceste semne de boală, care sunt cele prezentate și de autorități la nivel național. Reprezentanta DSP spune că părinții nu trebuie să decidă ce tratament să dea copilului, în cazul simptomelor.

„Câteva informații pe care trebuie să le știe orice părinte informat și anume semnele și simptomele de boală cu care copiii dumneavoastră pot să vină acasă sau pe care pot să le aibă în cursul a 24 de ore. Aceste semne trebuie să vă oprească să-i mai duceți la școală și, în mod expres, copiii trebuie să ajungă la medicul de familie la care sunt arondați.

Semnele de boală ar fi următoarele:

  • febră peste 37,3 o C
  • tuse
  • dureri în gât
  • dificultăți de respirație
  • pierderea gustului și mirosului
  • dureri musculare
  • dureri de cap
  • secreție nazală
  • tulburări digestive

În această situație fiecare părinte este obligat să ia contact telefonic cu medicul de familie și împreună, părintele și medicul de familie, să hotărască care este cea mai corectă atitudine de urmat.

Dacă sunt anumite probleme, medicul de familie vă va programa și probabil în câteva ore copilul dumneavoastră va ajunge să fie consultat de medicul de familie și așa vom reuși să ținem copiii care au această simptomatologie, pe care eu am descris-o mai devreme, la medic, sau vor face analize, sau vor fi vor rămâne acasă pentru o perioadă până ce tratamentul pe care îl va primi de la medicul de familie va fi terminat.

Ce rugăminte am, foarte mare rugăminte față de părinți: să nu instituiți dumneavoastră tratamente pe care să considerați că le pot lua copiii dumneavoastră, fără indicații medicale.

Deci oricare ar fi simptomatologia, că este vorba de mai multe semne sau că este vorba de un singur semn, medicul de familie este cel care ia hotărârea față de prezența la școală sau de absența de la școala copilului dumneavoastră și de tratamentul care trebuie instituit pentru copilul dumneavoastră”, a mai spus dr. Carmen Țurcan de la Direcția de Sănătate Publică Vrancea.

Foto: Pixabay.com

Articolul VIDEO Simptomele cu care elevii pot veni acasă, de la școală și care trebuie să îi oprească pe părinți să-i mai trimită la cursuri – dr. Carmen Țurcan de la DSP Vrancea apare prima dată în Edupedu.ro.

Close