VIDEO Reportaj la școala improvizată într-o casă mortuară, acolo unde învață elevii unui orășel din Tulcea de aproape o lună

VIDEO Reportaj la școala improvizată într-o casă mortuară, acolo unde învață elevii unui orășel din Tulcea de aproape o lună

De câteva săptămâni, câteva pâlcuri de copii, printre care și fetele astea, nu mai bătătoresc drumul școlii unde au învățat până a lovit pandemia, ci pe cel al casei mortuare din oraș, acolo unde în fiecare zi vin două serii de elevi, arată un reportaj publicat de Scena9 & Info Sud-Est. Cei din clasa pregătitoare și o clasă de a II-a învață până la 11:00 și ceilalți, două clase de a VI-a, de la 12:00.

În ora de pauză, câteva femei în halate albastre dezinfectează băncile, toaletele și deschid geamurile claselor improvizate în capelă. Clădirea are două intrări alăturate. În sala din stânga, acolo unde sunt depuși de obicei morții, nu am avut acces. În dreapta, o sală mare, vopsită cu alb pe pereții goi, fără icoane, ține loc de clasă. Pe partea stângă este o masă cu materiale de dezinfectat și o tablă, iar în dreapta sunt înșirate băncile noi, cumpărate special pentru amenajarea clasei. La etaj, se deschide o altă sală, mare, sobră, care, la fel, nu amintește de serviciile religioase.

Citește pe Scena9 și Info Sud-Est reportajul integral semnat de Andreea Pavel, cu fotografii de Cristian Leonte

Articolul VIDEO Reportaj la școala improvizată într-o casă mortuară, acolo unde învață elevii unui orășel din Tulcea de aproape o lună apare prima dată în Edupedu.

Close