VIDEO Recorder: România needucată – Reportaj pe ulițele copiilor care au abandonat școala

VIDEO Recorder: România needucată – Reportaj pe ulițele copiilor care au abandonat școala

Copii nevoiți să lipsească de la școală sau să abandoneze cu totul educația, în mediul rural, sunt prezentați într-un reportaj publicat vineri, la încheierea anului școlar, de Recorder, reportaj care prezintă o parte dintre cauzele pentru care acești copii “s-au pierdut pe drum”.

Jurnaliștii Recorder au fost în câteva comunități cu o rată ridicată a abandonului școlar, “pentru a înțelege cum trăiesc și ce-i ține departe de școală pe acești copii”. Sărăcia, mentalitatea unora dintre părinți, lipsa de interes a autorităților și comunității apar printre motivele invocate.

Reportajul arată eforturile unor cadre didactice pentru a-i determina pe elevi să se întoarcă la clasă, dar și faptul că acestea se simt “dezarmate” de lipsa unei politici coerente a statului pentru reducerea abandonului școlar.

Articolul VIDEO Recorder: România needucată – Reportaj pe ulițele copiilor care au abandonat școala apare prima dată în Edupedu.ro.

Close