VIDEO Rata de testare din școli este „inadmisibilă”, anunță ministrul Educației: Este îngrijorător / Ar fi mult mai ușor de acceptat testele antigen rapide non-invazive

VIDEO Rata de testare din școli este „inadmisibilă”, anunță ministrul Educației: Este îngrijorător / Ar fi mult mai ușor de acceptat testele antigen rapide non-invazive

Nici acum nu a fost depășit numărul de 5.000 de teste rapide efectuate, deși au fost distribuite 1,5 milioane, a declarat ministrul Educației Sorin Cîmpeanu, la B1TV. Acesta a precizat că Ministerul Sănătății e responsabil de partea de testare în școli și a catalogat nivelul de testare drept „infim” și „inadmisibil”, explicând că o soluție pentru această situație îngrijorătoare ar putea fi reprezentată de testele non-invazive, care „pot fi chiar auto-administrate”.

„Astea sunt ultimele informații pe care le avem de la Ministerul Sănătății, deci un procent infim, inadmisibil, care sigur că e dat de indisponibilitatea personalului medical, dar și de reticența părinților pentru a-și exprima acordul expres cu privire la testarea copiilor care prezintă simptome sau a colegilor contacților acestor elevi care sunt confirmați pozitiv. Este îngrijorător, o rată extrem de mică de testare în școli.

De aceea, am spus că soluția ar putea fi acele teste non-invazive, care pe de o parte nu necesită personal medical pentru administrare, ele pot fi chiar auto-administrate, am văzut bine în alte state europene, în alte școli, iar pe de altă parte sunt convins din discuțiile multiple pe care le-am avut cu părinți că ar fi mult mai ușor de acceptat, fiind considerate non-invazive sau a nu fi traumatizante, așa cum sunt considerate de către unii părinți aceste teste antigen rapide care au fost distribuite în beneficiul testării în școli, angajați și elevi”, a declarat Cîmpeanu.

Întrebat dacă a transmis formal această propunere către Ministerul Sănătății și care ar fi pasul de făcut în acest sens, Sorin Cîmpeanu a explicat: „E nevoie de mai mult decât un pas, e nevoie de o procedură de achiziție a acestor teste. E nevoie de bugetarea acestei achiziții. Sunt mai multe lucruri care trebuie să fie făcute”.

Foto: gov.ro

Articolul VIDEO Rata de testare din școli este „inadmisibilă”, anunță ministrul Educației: Este îngrijorător / Ar fi mult mai ușor de acceptat testele antigen rapide non-invazive apare prima dată în Edupedu.ro.

Close