VIDEO Ordinul „Palmes academiques” în grad de Comandor, oferit ministrului Educației Sorin Cîmpeanu de ambasadoarea Franței Laurence Auer / Cîmpeanu: Trebuie să mărturisesc că nu am învățat limba franceză în școală

VIDEO Ordinul „Palmes academiques” în grad de Comandor, oferit ministrului Educației Sorin Cîmpeanu de ambasadoarea Franței Laurence Auer / Cîmpeanu: Trebuie să mărturisesc că nu am învățat limba franceză în școală

Ambasadoarea Franţei la Bucureşti, Laurence Auer, l-a decorat, vineri, pe ministrul Educaţiei, Sorin Cîmpeanu, cu ordinul „Palmes academiques în grad de Comandor”, ministrul afirmând că va susţine folosirea limbii franceze în cadrul instituţiilor UE, scrie Agerpres. La ceremonie, ministrul a spus că nu a învățat limba franceză în școală, ci a ales să o învețe pe cont propriu, o alegere pe care o recomandă tuturor tinerilor, ca pe „un pașaport pentru angajare”.

„Trebuie să mărturisesc că nu am învățat limba franceză în școală. A fost o alegere, o alegere pe care o recomand tuturor tinerilor, cu argumente – limba franceză poate fi un veritabil pașaport pentru angajare. Calitatea de a fi angajabil este una din misiunile principale, unul din obiectivele, din prioritățile universităților din lumea întreagă”, a declarat Sorin Cîmpeanu.

„Această distincţie a fost acordată domnului Cîmpeanu de către ministrul francez al Educației, în decembrie 2020, pentru promovarea limbii franceze din funcţia de preşedinte al AUF”, a scris Ambasada Franței pe contul de Facebook al instituției.

“O să susţin folosirea limbii franceze în instituţiile europene. Deja am avut şansa de a fi ales de secretarul general al OIF (Organizaţia Internaţională a Francofoniei – n. r.), Louise Mushikiwabo, să fac parte din echipa sa ce va reprezenta Europa Centrală şi Orientală, pentru a susţine, în pregătirea preşedinţiei franceze de la Bruxelles, folosirea limbii franceze în instituţiile europene. Sunt foarte mândru asta”, a afirmat ministrul român în cadrul ceremoniei.

Ambasadoarea Franţei a subliniat că medalia pe care i-a oferit-o ministrului Cîmpeanu este “probabil una dintre cele mai frumoase decoraţii franceze”.

Ordinul „Palmes academiques” este un ordin oferit de Președintele Franței, gradul de comandor fiind cel mai înalt dintre cele trei grade ale acestuia. Distincția datează din 1808, fiind una dintre cele mai vechi.

Recompensează personalitățile din domeniul Educației și persoanele care au contribuit la îmbogățirea patrimoniului național.

Diplomatul francez s-a referit la rolul lui Cîmpeanu ca preşedinte al Agenţiei Universitare a Francofoniei din 2017.

“Aţi susţinut ca atât formarea profesională a studenţilor, cât şi digitalizarea instrumentelor din educaţie sau rolul social al universităţilor să fie obiectivele majore ale Francofoniei universitare din întreaga lume (…) Tot sub conducerea dumneavoastră, primele reuniuni ale Francofoniei ştiinţifice vor avea loc la Bucureşti, în paralel cu Adunarea Generală din septembrie 2021”, a spus ea.

Totodată, a menţionat că acordarea unei decoraţii pentru un ministru în funcţie este un caz excepţional şi l-a numit pe Cîmpeanu “un mare prieten al Franţei”.

“Când a fost decis să fie acordată această decoraţie, Sorin nu era ministru iar Republica Franceză îi datora decernarea acesteia. Decorarea unui ministru este un caz rar. În general, putem propune foşti miniştri, funcţionari care nu mai lucrează în domeniu. Deci, vă mulţumesc că sunteţi aici, căci este o triplă onoare că luaţi parte la această ceremonie foarte specială”, s-a adresat Laurence Auer celor prezenţi.

La ceremonie au participat și patru din cei cinci secretari de stat de la Ministerul Educației.

Foto: Maria Stefania Manea/Facebook.com

Sorin Cîmpeanu a amintit că a fost ales preşedinte al Agenţiei Universitare a Francofoniei (AUF) în mai 2017, când preşedintele Emmanuel Macron şi-a început primul mandat.

El a spus că este “emoţionat” de propunerea franceză pentru posibilitatea unui al doilea mandat în funcţia de preşedinte al AUF.

“Nu ştiu dacă pot satisface toate exigenţele, dar am timp până în septembrie”, a mai afirmat Sorin Cîmpeanu. 

Foto: Ambasada Franței

Articolul VIDEO Ordinul „Palmes academiques” în grad de Comandor, oferit ministrului Educației Sorin Cîmpeanu de ambasadoarea Franței Laurence Auer / Cîmpeanu: Trebuie să mărturisesc că nu am învățat limba franceză în școală apare prima dată în Edupedu.ro.

Close