VIDEO Ludovic Orban: Ne dorim o reformă foarte solidă în Educație

VIDEO Ludovic Orban: Ne dorim o reformă foarte solidă în Educație

Ne dorim o reformă foarte solidă în Educație, a declarat premierul Ludovic Orban la întâlnirea cu oamenii de afaceri reprezentați de Coaliția pentru Dezvoltarea României, la Guvern. Premierul a vorbit pentru prima dată despre o “reformă” a Educației.

Acesta a mai spus că educația trebuie să se axeze pe dezvoltarea spiritului antreprenorial, inițiativei, asumării de răspundere. Orban a subliniat în fața reprezentanților companiilor faptul că învățământul tehnic și profesional va trebui să fie dezvoltat în viitor.

“Ne dorim o reformă foarte solidă în educație, care să aducă educația cat mai aproape de nevoile reale ale pieței muncii și mai ales să permită oricărui copil care să iese din școală să fie cat mai bine pregătiți să facă față competiției de pe piața muncii și competiției din societate”, a spus Orban.

“Tot educația, din punctul nostru de vedere, trebuie să se axeze pe dezvoltarea spiritului antreprenorial, inițiativei, asumării de răspundere și de determinarea unui comportament responsabil din partea tinerilor la absolvirea studiilor.

Un accent deosebit pe învățământul tehnic pentru că, din păcate, o mică perioadă de timp noi am pus pe plan secund învățământul tehnic, atât profesional – liceele tehnologice, dar și învățământul tehnic universitar.

Și aici în domenii în care de-a lungul timpului am general specialiști de foarte bună calitate, am cam început să șchiopătăm și cred că trebuie să fim foarte atenți să păstrăm sau să refacem competențe în domeniile respective”.

Articolul este în curs de actualizare

Foto: gov.ro

Articolul VIDEO Ludovic Orban: Ne dorim o reformă foarte solidă în Educație apare prima dată în Edupedu.

Close