VIDEO Evaluarea Națională 2020. Cum au intrat elevii, în această dimineață, la primul examen din viața lor școlară

VIDEO Evaluarea Națională 2020. Cum au intrat elevii, în această dimineață, la primul examen din viața lor școlară

Prima probă de la  Evaluarea Națională 2020 a început luni la ora 9.00, iar la acest examen 172.532 de elevi au fost înscriși în întreaga țară. Este cea mai numeroasă generație de absolvenți de clasa a VIII-a din ultimii cel puțin 7 ani.

Regulile de distanțare fizică au impus intrarea mai devreme în școli, față de cum era organizată Evaluarea Națională în anii trecuți.

La o școală de cartier din București intrarea elevilor a început la ora 7.30 și a durat timp de o oră. Părinții i-au însoțit pe majoritatea elevilor la acest prim examen din viața lor școlară. În sălile de clasă erau repartizați câte 9 sau 10 candidați.

În Capitală sunt 16.004 candidați înscriși.

Subiectele au fost date elevilor la ora 9.00 și au timp de rezolvare două ore de la primirea acestora.

 

Foto-Video: Florentin Șerban

Citiți și:

Articolul VIDEO Evaluarea Națională 2020. Cum au intrat elevii, în această dimineață, la primul examen din viața lor școlară apare prima dată în Edupedu.

Close