VIDEO Căpitanul Kirk a zburat pentru prima dată în spațiu. Actorul William Shatner din Star Trek a ajuns pe orbita Pământului în nava Blue Origin a lui Jeff Bezos: „Am urcat cu 20.000 de mile pe oră în acel spațiu întunecat unde nu poată să supraviețuiască viața, nici nu pot descrie cât de fragil pare totul de acolo”

VIDEO Căpitanul Kirk a zburat pentru prima dată în spațiu. Actorul William Shatner din Star Trek a ajuns pe orbita Pământului în nava Blue Origin a lui Jeff Bezos: „Am urcat cu 20.000 de mile pe oră în acel spațiu întunecat unde nu poată să supraviețuiască viața, nici nu pot descrie cât de fragil pare totul de acolo”

Actorul William Shatner, care l-a jucat pe căpitanul James T. Kirk în seria originală Star Trek din anii 1960, a zburat pentru prima dată în spațiu cu racheta Blue Origin a miliardarului Jeff Bezos.

Shatner a fost întâmpinat de Bezos înapoi pe Pământ, la aterizare, și a purtat o conversație cu acesta despre ce a experimentat când a ajuns pe orbita Pământului și a văzut planeta dedesubt și spațiul întunecat de deasupra.

„A fost atât de emoționant, o experiență de necrezut. Nu m-am așteptat să văd un cer atât de mare, de albastru și apoi să văd imediat întunericul din spațiu și când m-am uitat în jos să văd lumina Pământului. Este atât de mare, atât de vast spațiul, și noi atât de mici și pentru un timp atât de scurt aici. Am văzut cât de vulnerabil e totul aici, aerul acesta care ne ține pe noi vii pare mai subțire decât pielea noastră… am urcat cu 20.000 de mile pe oră în acel spațiu întunecat unde nu poată să supraviețuiască viața, nici nu pot descrie cât de fragil pare totul de acolo”, a povestit William Shatner când a ieșit din capsulă.

Citește și:
VIDEO NASA Jeff Bezos, cel mai bogat om din lume, a plecat în călătoria supersonică la marginea spațiului. Din echipă fac parte fratele său, Mark Bezos, aviatoarea de 82 de ani Wally Funk și studentul Oliver Daemen

Articolul VIDEO Căpitanul Kirk a zburat pentru prima dată în spațiu. Actorul William Shatner din Star Trek a ajuns pe orbita Pământului în nava Blue Origin a lui Jeff Bezos: „Am urcat cu 20.000 de mile pe oră în acel spațiu întunecat unde nu poată să supraviețuiască viața, nici nu pot descrie cât de fragil pare totul de acolo” apare prima dată în Edupedu.ro.

Close