Un termen pentru vaccinarea tuturor profesorilor „nu poate fi stabilit” fiindcă „depinde foarte mult de dorința de vaccinare”, astfel că „nu putem avea rată de acoperire vaccinală de 100% în orice segment populațional”, a declarat astăzi medicul Valeriu Gheorghiță, coordonatorul campaniei naționale de vaccinare împotriva COVID-19. Declarația vine după ce premierul Florin Cîțu a spus mai devreme, în conferința de presă de după ședința de Guvern de astăzi, că „putem discuta despre revenirea tuturor elevilor la școală după vaccinarea integrală a personalului din învățământ”.

Întrebat când se va atinge termenul până la care tot personalul din învățământ va fi vaccinat, Valeriu Gheorghiță a răspuns, în cadrul conferinței de presă de la Guvern pe tema maratonului de vaccinare care va fi organizată de vineri în București: „Acest termen cred că nu poate să fie stabilit, ține foarte mult de dorința de vaccinare a fiecăruia dintre noi, inclusiv a personalului din învățământ, eu am mai spus că nu putem avea o rată de acoperire vaccinală de 100% în orice segment populațional, prin simplul fapt că unele persoane pot avea contraindicații și nu se pot vaccina. Important este să depășim un anumit prag de cel puțin 60-70% acoperire vaccinală, cu cât acest prag este mai crescut, cu atât este mai bine”.

Declarația, la minutul 29:45 din video-ul de mai jos:

Amintim că premierul Florin Cîțu a declarat tot astăzi că „Putem discuta despre revenirea tuturor elevilor la școală după vaccinarea integrală a personalului din învățământ”.

Rezerva premierului cu privire la redeschiderea școlilor, în condițiile în care mii de copii nu au venit fizic la școală nici măcar o zi în acest an școlar, este exprimată în aceeași zi în care șeful Executivului a anunțat că propune ca de la 1 iunie să poată fi organizate în România evenimente private și evenimente publice, cu persoane vaccinate.

Despre revenirea la școală a tuturor elevilor, indiferent de scenariul în care se află localitatea, a vorbit public și președintele Klaus Iohannis. „Toți copiii se reîntorc în clase” va fi primul efect al revenirii la normalitate prin vaccinare, anunța pe 23 aprilie 2021 șeful statului. A fost pentru prima dată când președintele a indicat un beneficiu al vaccinării legat de Educație.

Informații de background

În urmă cu doar o zi, ministrul Educației anunța că ar putea realiza peste două săptămâni „o fotografie de moment” în urma căreia să înainteze propunerea de întoarcere la școală a tuturor elevilor înainte de încheierea crizei sanitare.

„Înainte de a încheia criza sanitară, vom putea înainta o propunere să se analizeze revenirea la școală a tuturor elevilor. Nu Ministerul Educației e în măsură să se pronunțe. E posibil peste două săptămâni să realizăm o fotografie de moment și să înaintăm o astfel de propunere. Care să-i vizeze pe cei din clasele V, VI, VII și a IX-a, a X-a și a XI-a”, a declarat Sorin Cîmpeanu în cadrul unui interviu la Hotnews Live.

Foto: gov.ro

Citește și:
Premierul Cîțu: Putem discuta despre revenirea tuturor elevilor la școală după vaccinarea integrală a personalului din învățământ
„Toți copiii se reîntorc în clase”, primul efect, din cele patru enumerate de Președintele Klaus Iohannis, al revenirii la normalitate prin vaccinare
Ministrul Educației: E posibil peste două săptămâni să realizăm o fotografie de moment și să înaintăm o propunere de revenire la școală a tuturor elevilor

Sursă foto: gov.ro

Articolul Valeriu Gheorghiță, despre vaccinarea tuturor profesorilor: Un astfel de termen nu poate fi stabilit / Nu putem avea rată de acoperire vaccinală de 100% în orice segment populațional. Cîțu: Putem discuta despre revenirea tuturor elevilor la școală după vaccinarea integrală a personalului din învățământ apare prima dată în Edupedu.ro.