USR: Ministrul Educației pregătește să lanseze o nouă lege, “până acum ținută secret”, într-un moment “când oamenii sunt cu gândul la vacanță” / Cele cinci priorități fără de care partidul de opoziție spune că nu se poate face reformă în acest sector

USR: Ministrul Educației pregătește să lanseze o nouă lege, “până acum ținută secret”, într-un moment “când oamenii sunt cu gândul la vacanță” / Cele cinci priorități fără de care partidul de opoziție spune că nu se poate face reformă în acest sector

Finanțarea educației, o programă școlară modernă, formarea continuă a profesorilor și depolitizarea sistemului școlar se numără printre prioritățile propuse de principalul partid de opoziție, USR, cu privire la reforma din acest sector. Acestea au fost enunțate, joi, într-o postare pe Facebook, în condițiile în care e în pregătire o nouă lege a educației, “până acum ținută secret și ascunsă de ochii tuturor”.

Partidul îl acuză pe Sorin Cîmpeanu că “lansează fumigene și direcții ambigue pe care le poate manevra convenabil ulterior” și notează că ministrul anunță că va lansa noul pachet de legi “în prima lună de vară, când oamenii sunt cu gândul la vacanță și poate trece neobservat (deci necriticat).”

USR susține că “o abordare serioasă de reformă a sistemului de învățământ” nu poate avea loc “decât dacă [pachetul legislativ] va reuși să rezolve cinci puncte absolut esențiale”.

Acestea sunt, potrivit partidului citat:

1. Prioritizarea învățământului ca domeniu strategic prin finanțare adecvată

2. Modernizarea și adaptarea programei școlare

3. Sprijin și formare continuă a profesorilor

4. Putere reală de decizie la nivelul școlii

5. Eliminarea deciziilor de partid din școală

USR apreciază că , fără aceste abordări, “nu vom avea decât un nou exercițiu superficial de imagine, prin care Legea 1/2011 ajunge să fie spartă în trei texte legislative distincte”.

Mesajul integral:

Photo 98774249 © Zerbor | Dreamstime.comDreamstime.com sprijină educaţia din România şi, în contextul pandemiei Covid-19, oferă gratuit imagini stock prin care Edupedu.ro îşi poate ilustra articolele cât mai relevant posibil.

Articolul USR: Ministrul Educației pregătește să lanseze o nouă lege, “până acum ținută secret”, într-un moment “când oamenii sunt cu gândul la vacanță” / Cele cinci priorități fără de care partidul de opoziție spune că nu se poate face reformă în acest sector apare prima dată în Edupedu.ro.

Close