Universitatea Lucian Blaga din Sibiu anunță că va fi prima din România unde studenții își pot plăti taxele cu monede virtuale

Universitatea Lucian Blaga din Sibiu anunță că va fi prima din România unde studenții își pot plăti taxele cu monede virtuale

Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu anunță într-un comunicat de presă că în scurt timp va fi prima universitate din România care va permite plata taxelor pentru admitere din acest an într-o monedă virtuală, scrie TurnulSfatului.ro.

Criptomoneda în care se vor putea efectua plățile va fi EGLD, dezvoltată de startup-ul sibian Elrond, cu care universitatea a încheiat un parteneriat în contextul dorinței de întărire a colaborării cu mediul de afaceri din Sibiu, potrivit sursei citate.

Publicația notează că posibilitatea de plată cu monedă virtuală urmează să fie implementată și va fi disponibilă pentru prima dată în sesiunea de admitere din luna iulie a acestui an – Detalii.

Foto: Facebook.com/ Universitatea Lucian Blaga

Articolul Universitatea Lucian Blaga din Sibiu anunță că va fi prima din România unde studenții își pot plăti taxele cu monede virtuale apare prima dată în Edupedu.ro.

Close