Universitatea de Științe Agricole și Medicină Veterinară din Iași organizează activități în aer liber pentru elevi și copii de grădiniță

Universitatea de Științe Agricole și Medicină Veterinară din Iași organizează activități în aer liber pentru elevi și copii de grădiniță

Universitatea de Ştiinţe Agricole şi Medicină Veterinară din Iaşi anunţă că va colabora cu școlile și grădinițele, pentru organizarea de activităţi în aer liber atât pentru şcolari, cât şi pentru preşcolari. Universitatea îi lasă pe copii să viziteze Staţiunea Didactică ‘Ferma Adamachi’, relatează Agerpres.

Copiii vor învăţa lucruri interesante despre legume, dar şi să planteze răsaduri. Pe o suprafaţă de aproape 30 de hectare, elevii vor vedea plantaţiile de pomi fructiferi, viţă-de-vie, serele legumicole, pot participa la prelevări ale probelor de sol realizate cu ajutorul ATV-ului şi vor afla care sunt cercetările realizate în cadrul serelor floricole, dar şi ce echipamente se folosesc în agricultura performantă, anunță Universitatea de Ştiinţe Agricole şi Medicină Veterinară ‘Ion Ionescu de la Brad’ din Iaşi (USAMV Iași), într-un comunicat.

Solicitările din partea unităţilor de învăţământ din Iaşi au apărut deja, una dintre cele mai interesante fiind reprezentată de dorinţa elevilor de a planta pomi fructiferi, spune instituția de învățământ superior.

De asemenea, USAMV Iaşi va organiza ‘Zile Porţilor Deschise’ pe 28 şi 29 aprilie, eveniment dedicat liceenilor care doresc să devină studenţi ai acestei universităţi. Tinerii vor avea astfel posibilitatea vizionării de clipuri cu locaţiile principale, Biblioteca, amfiteatrele, laboratoarele, Serele, Institutul de Cercetări pentru Agricultură şi Mediu, Spitalul veterinar, dar şi camerele de cămin, cantina şi baza sportivă.

Cei care doresc vor avea posibilitatea de a beneficia de asistenţă online cu întrebări şi răspunsuri live de la studenţi şi profesori. Scopul principal al evenimentului este ca elevii să îşi poată creiona, din mediul online, o idee despre cum va arăta viaţa de student la USAMV Iaşi, condiţiile de studiu, de cazare, dar şi de practică.

Evenimentele sunt organizate împreună cu Liga Studenţilor Agronomi şi Veterinari, participarea la toate activităţile fiind gratuită.

Foto: Facebook.com / USAMV Iași

Articolul Universitatea de Științe Agricole și Medicină Veterinară din Iași organizează activități în aer liber pentru elevi și copii de grădiniță apare prima dată în Edupedu.ro.

Close