Universitatea de Medicină din Cluj va ține examen de admitere, care se va desfășura inclusiv în spații din afara instituției

Universitatea de Medicină din Cluj va ține examen de admitere, care se va desfășura inclusiv în spații din afara instituției

Universitatea de Medicină și Farmacie “Iuliu Hațieganu” din Cluj-Napoca anunță că examenul de admitere se va desfășura “în varianta clasică”, printr-o probă scrisă, în zilele de 25-26 iulie. Pentru aceasta, instituția a apelat inclusiv la spații externe, închiriate pentru ca examenul să se desfășoare în siguranță. Pe de altă parte, candidații străini se pot înscrie și vor fi evaluați exclusiv online.

UMF Iuliu Hațieganu explică decizia prin faptul că, pe măsură ce crește numărul celor interesați să urmeze cursurile instituției, crește și exigența examenului de admitere. Universitatea amintește că “are acreditări internaționale ale calității serviciilor educaționale, de asemenea, diplomele absolvenților sunt recunoscute în toată lumea”.

Rectorul Anca Dana Buzoianu:

  • “Am decis să organizăm examenul de admitere în varianta clasică, după ce ne-am consultat și cu rectorii celorlalte universități de medicină și farmacie din țară, pentru că acesta reprezintă o probă complexă de evaluare a cunoștințelor candidaților. Ne bucură interesul constant al tinerilor pentru profesiile din domeniul sănătății și dorim să le oferim cele mai bune condiții, atât la examenul de admitere, cât și pe parcursul anilor de studiu”.

Cum se va desfășura examenul, pentru care sunt așteptate aproximativ 2.000 de înscrieri:

  • Examenul de admitere pentru cele trei facultăți din cadrul universității, Facultatea de Medicină, Facultatea de Medicină Dentară și Facultatea de Farmacie, se va desfășura atât în amfiteatrele universității, cât și în săli închiriate la Facultatea de Științe Economice și Gestiunea Afacerilor, Facultatea de Psihologie din cadrul Universității “Babeș-Bolyai”, la Universitatea de Științe Agricole și Medicină Veterinară și la Sala Sporturilor “Horia Demian”.
  • S-au rezervat și sălile de conferințe din două mari hoteluri din oraș, Grand Hotel Italia și Hotel Napoca.
  • Candidații vor avea acces la toate materialele de protecție necesare: măști, mănuși, dezinfectant, iar distanța din aceștia va fi de minimum doi metri.
  • Tinerilor care vor avea nevoie de cazare pe perioada admiterii li se vor pune la dispoziție căminele universității, care vor fi igienizate și dezinfectate.

Despre studenții străini:

  • “Pentru candidații străini interesați să studieze medicina la noi în țară, conducerea universității a decis ca înscrierea și evaluarea acestora să se desfășoare exclusiv online. Astfel, viitorii studenți internaționali vor putea veni la Cluj-Napoca doar la toamnă, la începutul anului universitar.”

Detalii despre admitere – pe site-ul universității.

Articolul Universitatea de Medicină din Cluj va ține examen de admitere, care se va desfășura inclusiv în spații din afara instituției apare prima dată în Edupedu.

Close