Universitatea Cuza din Iași – acord să-și extindă prezența la Focșani / Studii cu frecvență pentru management educațional și drept, riscurile naturale vor putea fi studiate în Vrancea la frecvență redusă

Universitatea Cuza din Iași – acord să-și extindă prezența la Focșani / Studii cu frecvență pentru management educațional și drept, riscurile naturale vor putea fi studiate în Vrancea la frecvență redusă

Conducerea universității Alexandru Ioan Cuza din Iași (UAIC) și cea a Consiliului Județean Vrancea au ajuns la un acord, la sfârșitul săptămânii trecute, în privința înființării unei extensiuni universitare la Focșani, “după modelul celor existente deja la Bălți și Chișinău sau celei în curs de înființare la Botoșani”, arată instituția de învățământ într-un comunicat de presă. Sunt vizate studii în sistem de învățământ cu frecvență, la distanță și cu frecvență redusă (inclusiv unul privind riscurile naturale), în programe de licență și de master.

UAIC propune, în cadrul operațiunii de la Focșani, 10 programe de studii, dintre care patru la studii de licență și șase la studii de master. 

Studiile de licență:

  • Istorie – forma de învățământ ID, 
  • Limba și literatura română – o limbă și literatură străină (engleză, franceză, germană, italiană, latină, rusă, spaniolă) – forma de învățământ IF, 
  • Planificare teritorială – forma de învățământ ID și 
  • Asistență Socială – forma de învățământ ID

Studiile de master:

  • Management și expertiză vitivinicolă – master interdisciplinar, cu specialiști din Iași și experți din Franța (Bordeaux), 
  • Drept și ordine publică – forma de învățământ IF, 
  • Politici și management în educație – forma de învățământ IF, 
  • Evaluare clinică, consiliere și psihoterapie de cuplu și familie – forma de învățământ IF, 
  • Politici publice și management instituțional – forma de învățământ IF și 
  • Riscuri naturale, SIG și teledetecție – forma de învățământ IFR.

Extensiunea UAIC din Focșani va funcționa în sediul fostei Prefecturi Putna, clădire de patrimoniu recent reabilitată.

Articolul Universitatea Cuza din Iași – acord să-și extindă prezența la Focșani / Studii cu frecvență pentru management educațional și drept, riscurile naturale vor putea fi studiate în Vrancea la frecvență redusă apare prima dată în Edupedu.ro.

Close