Universitatea Babeș-Bolyai revendică cea mai bună performanță, între universități, la competițiile naționale de finanțare a proiectelor de cercetare

Universitatea Babeș-Bolyai revendică cea mai bună performanță, între universități, la competițiile naționale de finanțare a proiectelor de cercetare

Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca (UBB) revendică, printr-un comunicat transmis marți, cea mai bună performanță între universitățile românești la competițiile naționale de finanțare a proiectelor de cercetare organizate în 2020 de Unitatea Executivă pentru Finanțarea Învățământului Superior, a Cercetării, Dezvoltării și Inovării (UEFISCDI).

Potrivit comunicatului, care citează rezultatele la nivel național ale competiției pentru Proiectele de Cercetare Exploratorie (PCE), UBB se clasează pe prima poziție la nivel național atât în funcție de numărul proiectelor câștigate (29), cât și din punct de vedere al valorii cumulate a acestora (aproximativ 7 milioane de euro).

Universitatea spune că a depus și câștigat în toate ariile majore de cercetare, cea mai bună performanță fiind obținută în domeniul științelor sociale și economice (rată de succes de 45,45%). În acest domeniu, 10 dintre cele 22 de proiecte finanțate la nivel național au fost depuse de UBB, potrivit comunicatului citat.

Articolul Universitatea Babeș-Bolyai revendică cea mai bună performanță, între universități, la competițiile naționale de finanțare a proiectelor de cercetare apare prima dată în Edupedu.ro.

Close