Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca suspendă toate cursurile “față în față”, până pe 22 martie: activitățile didactice se vor desfășura online

Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca suspendă toate cursurile “față în față”, până pe 22 martie: activitățile didactice se vor desfășura online

Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca suspendă toate activitățile didactice față în față și evenimentele din cadrul universității, în perioada 11 – 22 martie 2020. Decizia a fost luată astăzi, 10 martie, de Consiliul de Administrație al UBB, care este cea mai mare universitate din țară. “Activitățile didactice se vor desfășura în regim online”, se arată în decizia UBB, obținută de Edupedu.ro.

Hotărârea UBB vine la o zi după ce Comitetul Național pentru Situații Speciale de Urgență a decis închiderea tuturor școlilor din preuniversitar, până pe 22 martie, din cauza noului coronavirus.

“Facultățile vor folosi platformele de e-learning funcționale, alte mijloace electronice de care dispun”, iar “activitățile didactice care nu pot fi desfășurate online vor fi recuperate după un grafic stabilit de fiecare facultate în parte”, se arată în Hotărârea Universității Babeș-Bolyai cu privire la suspendarea cursurilor.

Până acum, au decis să își suspende cursurile Universitatea de Vest “Vasile Goldiş” din Arad, Facultatea de Medicină din Sibiu a decis ca studenții să nu mai facă practică în spitale, până pe 31 martie, UMFST Târgu Mureş a suspendat stagiile clinice două zile, Universitatea de Medicină şi Farmacie „Grigore T. Popa” din Iaşi, Universitatea Carol Davila din București, precum și Universitatea Victor Babeș din Timișoara au suspendat anumite cursuri.

Citește și:

 

 

 

Articolul Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca suspendă toate cursurile “față în față”, până pe 22 martie: activitățile didactice se vor desfășura online apare prima dată în Edupedu.

Close