UNICEF: Profesorii să aibă prioritate la vaccinurile anti-COVID-19, așa încât școlile să stea deschise

UNICEF: Profesorii să aibă prioritate la vaccinurile anti-COVID-19, așa încât școlile să stea deschise

UNICEF a cerut, luni, ca profesorii şi învăţătorii să aibă prioritate la administrarea vaccinurilor împotriva COVID-19, pentru ca procesul de învăţământ să se poate desfăşura cu prezenţă fizică, iar centrele şcolare să rămână deschise, relatează EFE, preluată de Agerpres.

Organizația a cerut într-un comunicat ca această colectivitate să fie vaccinată imediat după personalul sanitar din prima linie şi categoriile de risc, cele două grupuri care vor fi primele vaccinate în majoritatea ţărilor.

Directoarea executivă UNICEF, Henrietta Fore:

  • “Pandemia de COVID-19 a făcut ravagii în educaţia copiilor din întreaga lume. Vaccinarea profesorilor este un pas cheie. (…) Deşi deciziile privind repartizarea vaccinurilor rămân la decizia guvernelor, consecinţele unei educaţii pierdute sau limitate o perioadă prelungită de timp sunt profunde, mai ales pentru cei mai defavorizaţi”.

Fore a reamintit că, cu cât vor petrece mai mult timp copiii în afara şcolii, cu atât este mai probabil ca ei să nu se mai întoarcă niciodată la şcoală şi va fi mai dificil pentru părinţii lor să revină la locurile de muncă.

Deși s-a redus comparativ cu prima fază a pandemiei, închiderea şcolilor continuă totuşi în multe locuri ale lumii, deşi – potrivit UNICEF – “există tot mai multe dovezi că şcolile nu sunt un factor important de transmitere comunitară”. 

Articolul UNICEF: Profesorii să aibă prioritate la vaccinurile anti-COVID-19, așa încât școlile să stea deschise apare prima dată în Edupedu.ro.

Close