Unele dintre școlile participante la testarea standardizată pilot le-au transmis părinților că testul pe platforma privată ar fi obligatoriu, iar elevii trebuie să vină cu dispozitivele lor: „Nu se va folosi internetul școlii, ci conexiunea proprie a dispozitivului personal”

Unele dintre școlile participante la testarea standardizată pilot le-au transmis părinților că testul pe platforma privată ar fi obligatoriu, iar elevii trebuie să vină cu dispozitivele lor: „Nu se va folosi internetul școlii, ci conexiunea proprie a dispozitivului personal”

Organizarea testării standardizate din perioada 30 mai – 10 iunie este interpretată diferit de la școală la școală. Părinții care au elevii la o astfel de unitate de învățământ, participantă la testarea pe platforma privată, una dintre cele 329 de școli din lista stabilită de Ministerul Educației, au trimis pe redacție@edupedu.ro care sunt condițiile de participare la testare primite de la conducerea unității de învățământ.

Ar fi vorba despre un formular de completat cu „termen limită ora 16”, în care să bifeze adresa de email, clasa, numele și prenumele copilului și „dispozitivul cu care se conectează la internet în clasă”.

Aici au de ales între „TABLETĂ”, „Calculator”, „Laptop”, „Smartfone”.

În mesajele trimise părinților de către conducerea instituției de învățământ și de către cadrele didactice este menționat faptul că testarea ar fi obligatorie și că dacă elevul nu poate intra în ziua stabilită, va fi reprogramat să o susțină în altă zi.

Asta deși ministrul Educației a precizat că nu există sancțiuni pentru neparticiparea la această testare standardizată. Pe larg aici: Testarea standardizată la Limba română și Matematică, organizată în 329 de școli, în perioada 30 mai – 10 iunie, nu este obligatorie pentru elevi.

Mesajul primit de părinți, trimis Edupedu.ro, arată în felul următor:

„Nu se va folosi internetul școlii, ci conexiunea proprie a dispozitivului personal”, iar elevii „trebuie să știe să completeze răspunsurile în formularul de test”.

Acest lucru scoate total din calcul folosirea dispozitivelor școlii.

Informația apare în contextul în care ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, spunea recent despre evaluarea standardizată pilot că “ne-am asigurat că toți acești elevi vor avea acces la aceste dispozitive electronice”. Edupedu.ro a semnalat și zilele trecute faptul că unii elevi au fost rugați să vină cu tablete și telefoane inteligente de acasă pentru a susține testarea standardizată.

Reamintim că în urmă cu două săptămâni, vineri seara, a fost publicat în Monitorul Oficial un ordin de ministru care prevede “la nivelul fiecărui județ/sector al municipiului București, pilotarea evaluării standardizate se va organiza în câte 7 unități de învățământ, incluzând unități de învățământ cu profil pedagogic”. Testarea se va face în „parteneriat” cu o companie privată, Brio, pe platforma pe care aceasta are la vânzare și teste școlare pe bază de abonament, pentru elevi, fără ca Ministerul Educației să încheie transparent un contract sau o procedură de achiziție publică pentru atribuirea la licitație a serviciului oferit.

Vezi aici lista cu cele 329 de școli alese de Ministerul Educației pentru pilotarea testării standardizată până la finalul anului școlar 2021-2022, pentru elevii tuturor claselor, cu excepția anilor terminali.

Primii care vor susține testarea standardizată, luni, sunt elevii claselor a III-a, a V-a și a VI-a din școlile alese de minister. Primul test este de Matematică / Calendarul testării și procedura

Articolul Unele dintre școlile participante la testarea standardizată pilot le-au transmis părinților că testul pe platforma privată ar fi obligatoriu, iar elevii trebuie să vină cu dispozitivele lor: „Nu se va folosi internetul școlii, ci conexiunea proprie a dispozitivului personal” apare prima dată în Edupedu.ro.

Close