Un tânăr designer român din Cluj a fost premiat de MIT pentru o mască revoluționară de protecție cu senzor de temperatură

Un tânăr designer român din Cluj a fost premiat de MIT pentru o mască revoluționară de protecție cu senzor de temperatură

Un designer din Cluj, de 26 de ani, a câștigat un concurs organizat de prestigioasa Massachussets Institute for Technology, MIT, pentru prototipul unei măști de protecție împotriva coronavirusului, care afișează temperatura purtătorului.

Designerul Ciprian Burzo are 26 de ani și a câștigat premiul MIT Pandemic Response Lab pentru prototipul unei măști transparente de protecție care detectează microbii și care include un senzor de temperatură.

Acesta din urmă le permite celor din preajmă să vadă temperatura purtătorului, care astfel poate intra mai ușor în magazine și alte clădiri unde termometrizarea la intrare e obligatorie. ”Masca socială” a lui Burzo folosește tehnologia Bluetooth ca să comunice cu smartphone-ul și avertizează purtătorul dacă microparticule sau microorganisme periculoase se află prin preajmă.

Citește articolul integral pe G4Media.ro

Articolul Un tânăr designer român din Cluj a fost premiat de MIT pentru o mască revoluționară de protecție cu senzor de temperatură apare prima dată în Edupedu.ro.

Close