Un oraș din Finlanda își recompensează locuitorii care au un comportament eco-responsabil: pot primi bilete de transport, intrări gratuite la piscină sau prăjituri

Un oraș din Finlanda își recompensează locuitorii care au un comportament eco-responsabil: pot primi bilete de transport, intrări gratuite la piscină sau prăjituri

Oraşul Lahti din Finlanda oferă locuitorilor săi bilete de transport şi produse alimentare drept recompense pentru un comportament eco-responsabil, pentru a-i stimula să reducă emisiile de carbon, informează AFP, preluată de Agerpres.

Iniţiativa, botezată „CitiCap” şi finanţată de Uniunea Europeană, propune locuitorilor să îşi urmărească emisiile de carbon generate în timpul deplasărilor, graţie unei aplicaţii care detectează dacă aceştia circulă cu maşina, cu mijloacele de transport în comun, pe jos sau cu bicicleta.

În fiecare săptămână, cei care doresc primesc o „cotă de carbon” care, dacă nu este depăşită la scadenţă, se transformă în „euro virtuali”, care pot fi schimbaţi pe intrări la piscină, bilete de autobuz sau, pentru gurmanzi, printr-o prăjitură la o cofetărie din oraş.

 

Articolul Un oraș din Finlanda își recompensează locuitorii care au un comportament eco-responsabil: pot primi bilete de transport, intrări gratuite la piscină sau prăjituri apare prima dată în Edupedu.

Close