Un om de știință rus a fost arestat de Moscova pentru o presupusă scurgere de informații despre rachetele hipersonice deținute de Kremlin

Un om de știință rus a fost arestat de Moscova pentru o presupusă scurgere de informații despre rachetele hipersonice deținute de Kremlin

Un om de știință rus, care cu câteva luni în urmă a ținut prima pagină a ziarelor prin avertismentul că sateliții nucleari sovietici prezintă un grav pericol pentru spațiu, a fost arestat luni pentru trădare, informează dpa, preluată de Agerpres.

Un tribunal din Moscova a decis măsura arestului la domiciliu în cazul savantului Serghei Meşceriakov (77 de ani), acuzat de trădare, un delict pasibil cu 20 de ani de închisoare, potrivit mass-media de stat ruse.

 

 

Articolul Un om de știință rus a fost arestat de Moscova pentru o presupusă scurgere de informații despre rachetele hipersonice deținute de Kremlin apare prima dată în Edupedu.

Close