Un copil de nouă ani din Prahova, care a intrat în stop cardio-respirator în timpul orelor, a murit la spital

Un copil de nouă ani din Prahova, care a intrat în stop cardio-respirator în timpul orelor, a murit la spital

Un elev de nouă ani de la o școală din Ploiești a intrat în stop cardio-respirator, marți, în timpul orelor. A fost dus de urgență la spital, unde medicii au continuat manevrele de resuscitare, însă copilul nu a mai putut fi salvat. Elevul avea antecedente medicale și suferea de probleme cardiace, potrivit news.ro.

Poliţiştii au deschis un dosar penal care vizează infracţiunea de ucidere din culpă. Surse judiciare au declarat pentru News.ro că băiatul se afla în bancă atunci când a suferit atacul de cord.

Incidentul a avut loc la Școala „Sfânta Vineri”, în timpul orelor de curs. Potrivit martorilor, iniţial băiatul părea că leşină. A intervenit un echipaj de la Serviciul Judeţean de Ambulanţă care a constatat că elevul a intrat în stop cardio-respirator şi ambulanțierii au început manevrele de resuscitare. Copilul a fost dus la Spitalul de Pediatrie Ploieşti.

Foto: Pexels.com

Articolul Un copil de nouă ani din Prahova, care a intrat în stop cardio-respirator în timpul orelor, a murit la spital apare prima dată în Edupedu.ro.

Close