ULTIMA ORĂ Subiectele date la Matematică, astăzi, la Evaluarea Națională 2022

Elevii de la Evaluarea Națională 2022 au primit varianta numărul 2 cu subiecte la Matematică. În fiecare an subiectele sunt făcute de Ministerul Educației prin Centrul Național de Politici și Evaluare în Educație.

La subiecul I au fost 6 subpuncte, fiind itemi obiectivi – tip grilă, fiecare punctat cu 5 puncte. La fel, subiectul al II-lea are 6 subpuncte, tot grilă și notate tot cu câte 5 puncte fiecare. la subiecul al III-lea problemele nu mai sunt cu răspunsuri de tip grilă.

Timpul de lucru a fost de 120 de minute, adică 2 ore, iar proba a început la ora 9:00.

Subiectele pe care le-au avut de rezolvat elevii astăzi, 16 iunie 2022, la Matematică, în cadrul Evaluării Naționale 2022, sunt următoarele:

Baremul de corectare va fi publicat de Ministerul Educației la ora 15:00.

Articolul ULTIMA ORĂ Subiectele date la Matematică, astăzi, la Evaluarea Națională 2022 apare prima dată în Edupedu.ro.