ULTIMA ORĂ 10 cazuri depistate cu noua tulpină de coronavirus de laboratoarele MedLife, din 79 de probe alese aleatoriu de la persoane din diferite regiuni ale țării

ULTIMA ORĂ 10 cazuri depistate cu noua tulpină de coronavirus de laboratoarele MedLife, din 79 de probe alese aleatoriu de la persoane din diferite regiuni ale țării

10 cazuri au fost depistate cu noua tulpină de coronavirus de laboratoarele MedLife, în urma unui studiu în care au fost alese aleatoriu 79 de probe de la persoane din diferite regiuni ale țării.

„În urma unei analize efectuată de către specialiștii MedLife parte a diviziei de cercetare din cadrul grupului, din cele 79 de genomuri SARS-CoV-2, probe recoltate în perioada 13 – 21 ianuarie 2021 și provenite din mai multe orașe ale țării (București, Cluj, Vâlcea, Galați, Târgoviște, Slobozia, Călărași), s-a constatat că 10 dintre acestea conțin noua tulpină de coronavirus din Marea Britanie. Potrivit raportului, probele ce conțin noua tulpină provin din București, 6 probe, din Vâlcea, 2 probe, și din Cluj, 2 probe. Așadar, există posibilitatea unei transmiteri comunitare, spun specialiștii”, a anunțat MedLife într-un comunicat.

Citiți mai mult pe G4Media.ro

Sursă foto: Pixabay

Articolul ULTIMA ORĂ 10 cazuri depistate cu noua tulpină de coronavirus de laboratoarele MedLife, din 79 de probe alese aleatoriu de la persoane din diferite regiuni ale țării apare prima dată în Edupedu.ro.

Close