Trei din patru oameni spun că vor să facă fapte bune de acest Crăciun – studiu World Vision International. Organizația lansează în România campania „Porţie de bunătate”

Trei din patru oameni spun că vor să facă fapte bune de acest Crăciun – studiu World Vision International. Organizația lansează în România campania „Porţie de bunătate”

Organizația World Vision Români lansează, miercuri, campania “Porți de bunătate”, în care “toți cei care vor să facă o faptă bună cadou pot să doneze diferite porții de bunătate pentru copiii din mediul rural din proiectele fundației”. Campania este susținută cu rezultatele unui studiu realizat în lume de World Vision International, care arată interesul oamenilor pentru fapte bune: 76% dintre respondenți au spus că e important ca anul acesta, de Crăciun, “să ne concentrăm asupra persoanelor care au nevoie de ajutor”.
  • Potrivit sondajului, în pofida impactului financiar al pandemiei, aproape două treimi (63%) dintre respondenți au spus că ar prefera mai degrabă să primească, în locul unui cadou tradițional, unul care să-i ajute pe alții Crăciunul acesta, cum ar fi haine sau electronice, afirmă organizația într-un comunicat de presă.

În campania “Porție de bunătate”, lansată astăzi, pot fi făcute donații pentru copiii din proiectul „Pâine şi Mâine”. Acestea se vor transforma, potrivit fundației, “în mese calde şi ore de educaţie remedială pentru copii, într-un an în care foarte mulţi copii vulnerabili nu au avut acces la educaţie. Ultimul Raport de Bunăstare al Copilului din mediul rural 2020, realizat de World Vision România, arată că 1 din 10 copii se duce flămând la culcare,  11% din copii iau doar două mese pe zi, iar un sfert dintre copii nu sunt ajutaţi la teme atunci când au dificultăţi.” 

Persoanele care vor să se implice pot să doneze porţiile de bunătate pe site-ul fundaţiei, acolo unde pot citi şi poveştile copiilor care au nevoie de ajutor: https://bit.ly/3qYZXGt.

Donaţiile se pot face şi prin SMS cu textul PAINE la 8844. 

Articolul Trei din patru oameni spun că vor să facă fapte bune de acest Crăciun – studiu World Vision International. Organizația lansează în România campania „Porţie de bunătate” apare prima dată în Edupedu.ro.

Close