Transport gratuit pentru elevi și digitalizarea echitabilă a Educației, printre cele 10 propuneri ale Consiliului Național al Elevilor pentru următorul Guvern

Transport gratuit pentru elevi și digitalizarea echitabilă a Educației, printre cele 10 propuneri ale Consiliului Național al Elevilor pentru următorul Guvern

Transportul gratit pentru elevi, digitalizarea echitabilă a Educației și formarea cadrelor didactice sunt printre cele 10 obiective pentru dezvoltarea învățământului, propuse de Consiliul Național al Elevilor (CNE) în pragul alegerilor parlamentare.

„Alegerile parlamentare se apropie și, odată cu acestea, reconfigurarea programului de guvernare și stabilirea unor noi obiective ale următorului Guvern. În acest sens, Consiliul Național al Elevilor lansează cele 10 obiective pentru dezvoltarea educației, obiective care conțin atât o parte de contextualizare, cât și o parte de măsuri concrete pe care decidenții să le includă în programul lor de guvernare. Scopul nostru este ca toate partidele politice să își asume aceste obiective absolut necesare pentru dezvoltarea sistemului de învățământ preuniversitar”, se arată într-un comunicat de presă al CNE.

Consiliul Național al Elevilor a consultat sute de elevi din întreaga țară prin intermediul unor ateliere de lucru online realizate de consiliile județene ale elevilor, cu sprijinul consiliilor școlare ale elevilor. Pe modelul Sustainable Development Goals (SGDs) și European Youth Goals (EYGs), reprezentanții elevilor au creionat cele 10 obiective pentru dezvoltarea educației, din perspectiva elevilor din România:

  1. Burse în toată România
  2. Educație pentru sustenabilitate
  3. Planuri-cadru actualizate
  4. Formarea cadrelor didactice
  5. Consiliere și orientareîn carieră pentru toți elevii
  6. Un sistem educațional finanțat corespunzător
  7. Învățământ centrat pe elev
  8. Transport gratuit pentru elevi
  9. Sistem educațional accesibil
  10. Digitalizarea echitabilă a educației

„Pe durata pandemiei, educația din România a avut mult de suferit. Odată cu
alegerile parlamentare, vom avea, probabil, o componență diferită a Guvernului. E
esențial ca noul executiv să își asume, indiferent de partidul care se va afla la guvernare,
revitalizarea educației din România, prin măsuri sustenabile și investiții reale în sistemul
educațional. Această pandemie ne-a arătat că nu putem continua așa. Nu mai putem face
politici educaționale de azi pe mâine!”
, a declarat Rareș Voicu, președintele Consiliului
Național al Elevilor.

Foto: INQUAM Photos / Octav Ganea

Articolul Transport gratuit pentru elevi și digitalizarea echitabilă a Educației, printre cele 10 propuneri ale Consiliului Național al Elevilor pentru următorul Guvern apare prima dată în Edupedu.

Close