Sute de tone de lapte din programul “Cornul și Laptele” zac într-un depozit, în Timiș. Din cauza pandemiei, laptele nu a mai ajuns la elevi

Sute de tone de lapte din programul “Cornul și Laptele” zac într-un depozit, în Timiș. Din cauza pandemiei, laptele nu a mai ajuns la elevi

Peste 600 de tone de lapte, din programu „Laptele şi cornul”, zac într-un depozit din judeţul Timiş. Preşedintele Consiliului Județean Călin Dobra afirmă că ar fi făcut nenumărate solicitări la Guvern pentru a rezolva această situaţie, fără vreun rezultat – relatează news.ro.

Odată cu declanşarea pandemiei de coronavirus, laptele nu a mai ajuns la școlarii din județ. Firma producătoare urmează, cel mai probabil, să distrugă coletele cu lapte, după ce produsul va expira, iar acest lucru implică alte costuri suplimentare.

Preşedintele Consiliului Judeţean Timiş, Călin Dobra (PSD), a arătat pe Facebook depozitul firmei Simultan care este plin cu pachetele de lapte ce urmau să fie distribuite în şcoli, în cadrul programului „Laptele şi cornul”.

 

Articolul Sute de tone de lapte din programul “Cornul și Laptele” zac într-un depozit, în Timiș. Din cauza pandemiei, laptele nu a mai ajuns la elevi apare prima dată în Edupedu.

Close