Președintele Klaus Iohannis a invitat joi la Palatul Cotroceni mai mulți membri ai guvernului pentru o discuție pe marginea posibilității deschiderii școlilor începând cu semestrul al doilea, pe 8 februarie, au declarat pentru G4Media.ro surse politice.
  • UPDATE Administrația prezidențială anunță oficial că președintele Klaus Iohannis “va avea joi, 14 ianuarie a.c., ora 16:00, la Palatul Cotroceni, o ședință de lucru la care vor participa Prim-ministrul României, Florin Cîțu, ministrul Sănătății, Vlad Voiculescu, ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, Șeful Departamentului pentru Situații de Urgență, secretar de stat în Ministerul Afacerilor Interne, Raed Arafat, și Directorul Centrului Național de Supraveghere și Control al Bolilor Transmisibile din cadrul Institutului Naţional de Sănătate Publică, dr. Adriana Pistol“.

Potrivit acestora, printre cei chemați la discuția cu șeful statului se numără premierul Florin Cîțu, ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, ministrul Sănătății, Vlad Voiculescu și șeful DSU, Raed Arafat.

Sursele citate au explicat că președintele Iohannis consideră că în acest moment există suficiente date astfel încât să poată fi luată o decizie în privința deschiderii școlilor.

Citește articolul integral pe G4Media.ro

Articolul SURSE Deschiderea școlilor începând cu 8 februarie ar putea fi decisă azi la Palatul Cotroceni. Președintele Iohannis se consultă pe această temă cu premierul și mai mulți membri ai guvernului apare prima dată în Edupedu.ro.