Subiectele de la Evaluarea Națională la clasa a VI-a, proba Limbă și Comunicare, au fost publicate

Subiectele de la Evaluarea Națională la clasa a VI-a, proba Limbă și Comunicare, au fost publicate

Subiectele de la Evaluarea Națională clasa a VI-a de la proba scrisă la Limbă și comunicare au fost publicate pe site-ul oficial subiecte.edu.ro al Ministerului Educației. Testarea de 60 de minute are rolul de a le da copiilor și părinților o primă idee asupra liceelor sau școlilor profesionale pentru care s-ar putea pregăti, dar verifică și nivelul pierderilor generate în pandemie.

Mai departe, urmează evaluarea de la Matematică și Științe ale naturii, care va avea loc pe 26 mai 2022.

Restul testelor de la clasa a VI-a Limbă și comunicare pe puteți descărca de aici în format arhivat .zip.

Rezultatele copiilor la evaluarea de la clasa a VI-a nu vor fi trecute în catalog, nici nu vor fi făcute publice, ci vor fi comunicate fiecărui părinte în parte de către profesorul diriginte.

Testele sunt elaborate de Centrul Național Pentru Politici și Evaluare în Educație (CNPEE), au un format asemănător cu cel al evaluărilor internaționale și trebuie să aibă un nivel mediu de dificultate. Testele sunt evaluate în cadrul unităţii de învăţământ, de către cadrele didactice din respectiva unitate, în termen de cel mult 7 zile de la data susținerii ultimului test.

Articolul Subiectele de la Evaluarea Națională la clasa a VI-a, proba Limbă și Comunicare, au fost publicate apare prima dată în Edupedu.ro.

Close