Subiecte greșite la Geografie, pentru absolvenții din Cugir care au susținut Bacalaureatul: Candidații unui liceu au primit subiectele din 2019 – Alba24.ro

Subiecte greșite la Geografie, pentru absolvenții din Cugir care au susținut Bacalaureatul: Candidații unui liceu au primit subiectele din 2019 – Alba24.ro

USR scrisoare deschisaUSR scrisoare deschisa

Elevii Colegiului Național “David Prodan” din Cugir au susținut ieri examenul de Geografie, la Bacalaureat, de două ori. Motivul: patru membri ai comisiei de examen le-au dat inițial liceenilor subiectele greșite – pe cele din 2019, relatează publicația Alba24.ro.

Înaintea probei la alegere a profilului și specializării, ultimul examen din cadrul acestei sesiuni de Bacalaureat, comisia de examen a început procedura normală de printare în ordine alfabetică a subiectelor care au fost extrase. Când profesorii din comisie au ajuns la subiectul de Geografie, acesta nu a putut fi printat și comisia a trecut mai departe, a explicat pentru Alba24.ro șeful de comisiei de examen la nivel județean, Dan Cherecheș.

La final, comisia a revenit la subiectul de Geografie și a reușit să-l printeze, însă profesorii nu și-au dat seama că făcuseră o greșeală: scoseseră la imprimantă subiectul din 2019.

Comisia de examen a văzut că subiectele sunt de anul trecut abia după ce candidații la Bacalaureat începuseră să rezolve cerințele, așa că i-a dus pe cei înscriși la Geografie într-o altă sală de clasă unde au primit, apă, mâncare și cafea, relatează Alba24.ro.

Absolvenții de liceu care primiseră subiectele greșite la Geografie au început din nou examenul, de data aceasta cu subiectele de rezervă, așa cum prevede metodologia, și cu începere de la ora 14:00.

Cherecheș a precizat că cei patru profesori din comisie au fost sancționați disciplinar și, timp de 3 ani, nu vor mai avea voie să facă parte din nici o comisie de examen.

 

Vezi subiectele la Geografie de la examenul de BAC 2020

 

Compară cu Subiectele de la Geografie de la Bacalaureatul 2019:
Calendar BAC 2020:

3 – 10 iunie 2020     Înscrierea candidaților
11  – 17 iunie 2020   Echivalarea și recunoașterea competențelor lingvistice și digitale
22 iunie 2020           Limba și literatura română – proba E a) – proba scrisă
23 iunie 2020           Limba și literatura maternă – proba E b) – proba scrisă
24 iunie 2020           Proba obligatorie a profilului – proba E c) – proba scrisă

  • Examen la Matematică – pentru absolvenții claselor de liceu cu profil real din filiera teoretică, pentru cei care au terminat filiera tehnologică și pentru absolvenții de la profilul militar și profilul pedagogic – specializarea învățători-educatoare, din filiera vocațională
  • Examen la Istorie – pentru absolvenții de la profilul umanist din filiera teoretică și pentru toate profilurile și specializările din filiera vocațională, cu excepția celor de mai sus

25 iunie 2020           Proba la alegere a profilului și a specializării – proba E d) – proba scrisă

Absolvenții trebuie să aleagă una dintre următoarele materii, pentru examen, în funcție de studiile urmate în liceu:
  • Fizică, Chimie, Biologie sau Informatică – elevii de la profilul real din filiera teoretică, de la profilul tehnic și profilul resurse naturale și protecția mediului din filiera tehnologică și de la profilul militar din filiera vocațională
  • Geografie, Filosofie, Logică și argumentare, Economie, Psihologie și, după caz, Sociologie – absolvenții de la profilul umanist din filiera teoretica, de la profilul servicii din filiera tehnologică și din toate profilurile și specializările din filiera vocațională, cu excepția celui menționat mai sus

 30 iunie 2020          Afișarea rezultatelor la probele scrise – până la ora 12:00
 30 iunie 2020          Depunerea contestațiilor în intervalul orar 16:00 – 20:00
1 iulie 2020               Depunerea contestațiilor în intervalul orar 8:00 – 12:00
1 – 4 iulie 2020         Rezolvarea contestațiilor
5 iulie 2020              Afișarea rezultatelor finale

Articolul Subiecte greșite la Geografie, pentru absolvenții din Cugir care au susținut Bacalaureatul: Candidații unui liceu au primit subiectele din 2019 – Alba24.ro apare prima dată în Edupedu.

Close