Studiu IRES “Școala în stare de urgență”: 74% dintre părinți susțin revenirea la școală a claselor a VIII-a și a XII-a înainte de examene / Plus: Eficiența la muncă a părinților, în perioada școlii de acasă

Studiu IRES “Școala în stare de urgență”: 74% dintre părinți susțin revenirea la școală a claselor a VIII-a și a XII-a înainte de examene / Plus: Eficiența la muncă a părinților, în perioada școlii de acasă

Trei sferturi dintre părinți consideră că elevii care urmează să susțină examene (clasele a VIII-a și a XII-a) trebuie să revină la școală înainte de vacanța de vară. Tot atâția sunt de părere că, pentru restul, închiderea școlilor până la toamnă este o decizie bună. Concluziile aparțin studiului IRES “Școala în stare de urgență”, desfășurat în perioada 27 – 30 aprilie 2020. O cincime dintre părinți cred că ar fi trebuit redeschise grădinițele și creșele.

Cine se ocupă de copii, în această perioadă? Șapte din zece părinți de elevi au avut în grija lor copiii, pe durata stării de urgență. 16% spun că cei mici rămân în îngrijirea bunicilor sau a familiei și 12% sunt de părere că nu necesită îngrijirea unei persoane adulte.

Sondaj IRES

1% dintre părinți au răspuns că, până la vacanța de vară, copiii “rămân în îngrijirea unei bone”.

58% dintre părinții care au spus că se ocupă de îngrijirea copiilor se află în situația familială în care “cel puțin unul dintre părinți nu lucrează în această perioadă”.

Eficiența la muncă a părinților, în perioada școlii de acasă:
Sondaj IRES

Asigurarea unui program echilibrat între muncă și îngrijirea copiilor a reprezentat o dificultate, pe durata stării de urgență, pentru o treime dintre părinții cu copii școlari.

Concret, dintre respondenții care lucrează de acasă, 80% spun că sunt eficienți la muncă, 33% declară că au dificultăți cu realizarea unui program echilibrat între muncă și îngrijirea copiilor, iar 16% spun că au dificultăți cu separarea spațiului exclusiv pentru muncă.

Sondaj IRES
Metodologie:

Studiul s-a desfășurat în perioada 27 – 30 aprilie 2020, prin metoda CATI (Computer Assisted Telephone Interviewing). Au participat la sondare 1.319 părinți cu copii care au vârsta între 0 și 19 ani, precum și 1.060 părinți cu copii școlari (care au cel puțin un copil înscris la școală).

Eroare maximă tolerată este de ± 2,5%.

Descarcă de aici, în format .PDF, Sondajul IRES Școala în stare de urgență – Partea I Provocările părinților Aprilie 2020

 

Sondaj IRES Scoala din Roma…

Citește și:

 

 

Articolul Studiu IRES “Școala în stare de urgență”: 74% dintre părinți susțin revenirea la școală a claselor a VIII-a și a XII-a înainte de examene / Plus: Eficiența la muncă a părinților, în perioada școlii de acasă apare prima dată în Edupedu.

Close