Studii în străinătate: Peste 100 de universități și instituții educaționale din 12 țări își vor prezenta oferta la târgul universitar RIUF

Studii în străinătate: Peste 100 de universități și instituții educaționale din 12 țări își vor prezenta oferta la târgul universitar RIUF

Peste 100 de universități și instituții educaționale din 12 țări își vor prezenta oferta la RIUF – The Romanian International University Fair – care se va desfăşura în şapte oraşe, transmite Agerpres. Târgul universitar se va desfășura, începând cu acest weekend și până la finalul lunii, în Bucureşti (19 – 20 octombrie), Cluj-Napoca (22 octombrie), Iași (24 octombrie) și Constanţa (26 octombrie).

Organizatorii susțin că instituțiile britanice prezente la târg se află în topul universităţilor cu rate mari de angajabilitate, conform unui studiu realizat de Times Higher Education: Imperial College London (5), University College London (8), University of Bristol (9), University of Southampton (21), University of Sheffield (29), University of Birmingham (32), Brunel University (33) se numără printre centrele academice din Regatul Unit prezente la eveniment.

Îşi vor prezenta oferta educaţională la RIUF şi Universitatea din Bucureşti, Universitatea Politehnică din Bucureşti, Universitatea Babeş-Bolyai, Academia de Studii Economice din Bucureşti, Universitatea de Arhitectură şi Urbanism “Ion Mincu”, Universitatea de Ştiinţe Agronomice şi Medicină Veterinară din Bucureşti, Universitatea de Vest din Timişoara, Universitatea Naţională de Arte din Bucureşti.

Grupul Educativa, care organizează târgul, spune că la târg vor fi prezente și universităţi olandeze: University of Twente, University of Groningen, Rotterdam University of Applied Sciences, Fontys University of Applied Sciences, HU University of Applied Sciences, Tilburg University.

“Vizitatorii pot afla de la echipele universităților prezente şi de la studenţii acestora informaţiile de care au nevoie pentru a lua o decizie în ceea ce priveşte parcursul lor educaţional. Tot aici pot alege să descopere peste 20 de universităţi aflate în top 100 mondial printre care şi University College London, Imperial College London, Universiy of Bristol, University of Essex”, precizează organizatorii.

 

Articolul Studii în străinătate: Peste 100 de universități și instituții educaționale din 12 țări își vor prezenta oferta la târgul universitar RIUF apare prima dată în Edupedu.

Close