Studenții de la Universitatea din București vor începe cursurile în format fizic, la 1 octombrie

Studenții de la Universitatea din București vor începe cursurile în format fizic, la 1 octombrie

Studenții de la Universitatea din Bucureşti vor începe cursurile în format fizic, la 1 octombrie, anunță instituția de învățământ superior. “Începând din toamnă, cursurile, laboratoarele, seminarele, stagiile de practică şi celelalte tipuri de activităţi didactice, precum şi evaluările şi examinările periodice, semestriale şi anuale se vor desfăşura faţă în faţă”, cu excepţia cazurilor de forţă majoră care pot fi generate de evoluţia situaţiei pandemice, precizează Universitatea într-un comunicat postat pe site-ul instituţiei, relatează Agerpres.

„Astfel, odată cu începerea anului universitar 2021 – 2022, studenţii Universităţii din Bucureşti, indiferent de nivelul de studii, sunt aşteptaţi să îşi reia locurile rămase libere în sălile de curs, atât pentru ceremoniile de deschidere şi pentru activităţile didactice teoretice şi practice, cât şi pentru evenimente conexe şi interacţiunea firească cu colegii şi cu profesorii lor. Cu excepţia cazurilor de forţă majoră care pot fi generate de evoluţia situaţiei pandemice, începând din toamnă, cursurile, laboratoarele, seminarele, stagiile de practică şi celelalte tipuri de activităţi didactice, precum şi evaluările şi examinările periodice, semestriale şi anuale se vor desfăşura faţă în faţă”, se arată într-un comunicat al UB postat pe site-ul instituţiei.

Citește articolul integral pe G4Media.ro

Foto: © Andreysha | Dreamstime.com

Dreamstime.com sprijină educaţia din România şi, în contextul pandemiei Covid-19, oferă gratuit imagini stock prin care site-ul Edupedu.ro îşi poate ilustra articolele cât mai relevant posibil.

Articolul Studenții de la Universitatea din București vor începe cursurile în format fizic, la 1 octombrie apare prima dată în Edupedu.ro.

Close