Strănepotul lui Otto von Bismarck a investigat tăierile ilegale de păduri din România. Ancheta apare în filmul documentar LEMN

Strănepotul lui Otto von Bismarck a investigat tăierile ilegale de păduri din România. Ancheta apare în filmul documentar LEMN

LEMN, documentarul semnat de Monica Lăzurean-Gorgan, Michaela Kirst și Ebba Sinzinger despre lemnul care dispare constant din păduri și despre oamenii care trăiesc din comerțul cu lemn, va avea premiera națională în cadrul celei de-a XIX-a ediții a Festivalului Internațional de Film Transilvania (31 iulie – 9 august).

Proiecțiile în aer liber vor avea loc pe 6 august, ora 21.30 la Iulius Parc Open Air și pe 7 august la Arkhai Sculpture Park, Vlaha, începând cu ora 21.30.

Filmul urmărește investigațiile desfășurate în România, Peru, Rusia și China de Alexander Von Bismarck, stră-strănepot al cancelarului Bismarck și fost membru în Marina Americană, activist și șef al Environmental Investigation Agency din Washington DC, care reușește să urmărească, sub acoperire, mașinațiunile comerțului internațional cu lemn.

 

Articolul Strănepotul lui Otto von Bismarck a investigat tăierile ilegale de păduri din România. Ancheta apare în filmul documentar LEMN apare prima dată în Edupedu.

Close