Stimulent de 1.500 de lei pentru părinții care aleg să se întoarcă la muncă până la vârsta de 6 luni a copilului, adoptat de guvern

Stimulent de 1.500 de lei pentru părinții care aleg să se întoarcă la muncă până la vârsta de 6 luni a copilului, adoptat de guvern

Guvernul a adoptat, miercuri, o ordonanță de urgență prin care se acordă părinților aflați în concediu de creștere a copilului un stimulent de 1.500 de lei, dacă aceștia aleg să se întoarcă la muncă până la împlinirea vârstei de șase luni a copilului, a anunțat ministrul Muncii, Raluca Turcan. Noul stimulent îl înlocuiește, în acest caz, pe cel de 650 de lei aplicat în prezent.

Ce prevede noua ordonanță, potrivit Ralucăi Turcan:

  • Stimulentul se acordă în locul celui de 650 de lei, dacă părinții se întorc înaintea împlinirea vârstei de șase luni pentru copil sau vârsta de 2 ani sau 3 ani pentru copii cu dizabilități.
  • Stimulentul de 650 de lei se menține pentru părinții care revin în activitate până la împlinirea vârstei de 2 ani, de asemenea se aplică după împlinirea de către copil a vârstei de șase luni sau 1 an, în cazul copilului cu handicap, până la împlinirea de către copil a vârstei de 2 ani, sau de 3 ani în cazul copilului cu dizabilități.
  • Stimulent de inserție de 650 de lei și pentru părinții care se întorc la lucru în timpul perioadei de îngrijire a copilului cu dizabilități 3-7 ani.

Potrivit Ralucăi Turcan, “aceasta este o măsură activă, care încurajează întoarcerea la muncă. De asemenea, contribuie la creșterea veniturilor părinților, scade riscul deprofesionalizării și asigură o forță de muncă necesară în momentul de față la nivelul angajatorului.”

Foto: gov.ro

Articolul Stimulent de 1.500 de lei pentru părinții care aleg să se întoarcă la muncă până la vârsta de 6 luni a copilului, adoptat de guvern apare prima dată în Edupedu.ro.

Close