Stay Connected

SCOALA.XYZ pune la dispoziția unităților școlare, gratuit și făra aparatură suplimentară, accesul pe platforma Stay Connected.

Platforma Stay Connected a fost implementată pentru relații și interacțiuni educaționale stabilite între elevi și profesori.

Având în vedere dreptul fundamental al copiilor la educație, precum și consecințele negative ale întreruperii cursurilor pe o perioadă îndelungată, vă rugăm să întreprindeți urgent demersurile necesare pentru că toate unitățile de învățământ din România se poate utiliza soluția tehnică de cursuri online.

Înrolarea în platformă este foarte simplă și nu necesită cunoștințe vaste în domeniul utilizarii calculatorului.

Stay Connected functionează ca o rețea de socializare.

INFORMAȚII DE INSCRIERE

1. Atât elevii cat și profesorii trebuie să își facă un cont ( este nevoie doar de adresa de email și o parolă -> necesită confirmare pe email)
  2. După conectare, profesorii pot să creeze un grup (ex: Clasa a 7-a B Colegiul Național X)
  3. Elevii conectați și alți profesori pot să adere la grupul creat anterior de un alt utilizator.
  4. Administratorul grupului va aproba cererile de înscriere în grup ale celorlalți utilizatori.

BENEFICII

1. Utilizatorii pot schimba mesaje în grup (publice) și mesaje private.
  2. Utilizatorii pot incărca documente și pot dezbate teme și discuții.
  3. Se păsrează legăturile elevi-profesori, elevi-elevi, profesori-profesori.

ACCESAȚI PLATFORMA DIN MENIUL DE MAI SUS.