Stabilirea de urgență a probelor de aptitudini pentru licee vocaționale și Bacalaureat, solicitată de Avocatul Poporului Ministerului Educației

Stabilirea de urgență a probelor de aptitudini pentru licee vocaționale și Bacalaureat, solicitată de Avocatul Poporului Ministerului Educației

Avocatul Poporului solicită Ministerului Educației și Cercetării să reglementeze de urgență metodologia de organizare și desfășurare și structura probelor de aptitudini pentru admitere licee vocaționale, dar și cele referitoare la probele de atitudini din cadrul examenului de bacalaureat, potrivit unei adrese publicate pe site.

Renate Weber scrie în solicitare că a primit mai multe petiții în ultimele zile în care „au fost exprimate temeri referitoare la lipsa reglementări organizării și desfășurării admitere la liceele vocaționale”, precum și „cu privire la desfășurarea probelor practice în cadrul examenului național de bacalaureat, specifice absolvenților de învățământ liceal vocațional”.

În scrisoare se precizează că „petenții opinează că probele practice specifice acestui tip de învățământ nu pot fi organizate în sistem online și nici finalizată printr-o formă de echivalare, acestea având caracter preponderent practic” și că aceștia ar fi susținut că ar trebui decalate aceste examene.

Acestea ar trebui susținute „după probele scrise de la evaluarea națională, respectiv bacalaureat, ar reprezenta singura soluție viabilă în acest moment”, potrivit solicitării.

FOTO: pexels.com

Articolul Stabilirea de urgență a probelor de aptitudini pentru licee vocaționale și Bacalaureat, solicitată de Avocatul Poporului Ministerului Educației apare prima dată în Edupedu.

Close