Specialiști în geriatrie din Spania: “A lăsa copiii în grija bunicilor este acum ultima opțiune”

Specialiști în geriatrie din Spania: “A lăsa copiii în grija bunicilor este acum ultima opțiune”

Bunicii sunt întotdeauna dispuși să dea o mână de ajutor, mai ales dacă este vorba să aibă grijă de nepoți. „Cu toate acestea, în situația închiderii școlilor pentru a limita răspândirea coronavirusului, părinții ar trebui să ia în considerare orice opțiune înainte de a lăsa copiii cu bunicii”, după cum a subliniat Sacramento Pinazo, președintele Societății de Geriatrie și Gerontologie din Valencia, citat de ABC.

„Persoanele în vârstă sunt un sector foarte vulnerabil al populației, mai ales dacă au un sistem imunitar slab sau suferă de afecțiuni respiratorii, renale sau cardiace”, a precizat acesta.

Și Francisco Tarazona, membru al Consiliului de Administrație al Societății Spaniole de Geriatrie și Gerontologie, a declarat că relațiile între persoanele în vârstă și copii sunt benefice, „dar când condițiile de sănătate o permit”.

 

 

Articolul Specialiști în geriatrie din Spania: “A lăsa copiii în grija bunicilor este acum ultima opțiune” apare prima dată în Edupedu.

Close