Sorin Cîmpeanu, despre oferirea de mărțișoare cu mănuși sugerată de ministrul Sănătății: Școlile sunt în subordinea Ministerului Educației. Este o exagerare și Ministerul nu susține niciun fel de exagerare

Sorin Cîmpeanu, despre oferirea de mărțișoare cu mănuși sugerată de ministrul Sănătății: Școlile sunt în subordinea Ministerului Educației. Este o exagerare și Ministerul nu susține niciun fel de exagerare

“Școlile sunt în subordinea Ministerului Educației”, a declarat ministrul Sorin Cîmpeanu, întrebat dacă elevii vor putea oferi flori sau mărțișoare doar cu mănuși, așa cum a sugerat ministrul Sănătății, Vlad Voiculescu. “Nu am fost informați, nu am transmis în sistem o astfel de recomandare cu titlu de obligație”, a precizat Cîmpeanu, la Digi 24. Oficialul a adăugat că purtarea mănușilor pentru a putea oferi mărțișoare este “o exagerare”, iar “Ministerul Educației nu susține niciun fel de exagerare”.

Declarațiile integrale ale lui Sorin Cîmpeanu, cu privire la sfatul public dat de Vlad Voiculescu, ministrul Sănătății, ca elevii să dea mărțișoare cu mănuși:

  • “Școlile sunt în subordinea Ministerului Educației.
  • Am îndemnat la maximă prudență și la respectarea tuturor regulilor, în așa fel încât acest moment special, a oferi o floare sau a oferi un mărțișor, să nu se transforme într-o interacțiune care să faciliteze transmiterea virusului.
  • Despre purtarea mănușilor în timp ce oferi mărțișorul nu am nicio competență să mă pronunț, pentru că excede competențele Ministerului Educației. Sunt de natură epidemiologică aceste recomandări, nu am auzit să fie fundamentate, dar dacă cineva le poate fundamenta așteptăm cu interes. Nu am auzit, nu am fost informați, nu am transmis în sistem o astfel de recomandare cu titlu de obligație.
  • Digi 24: Deci pot oferi mărțișoare sau flori?
  • Sorin Cîmpeanu: Mulți dintre noi suntem părinți. Mulți dintre noi am avut copiii clasa I, clasa a II-a și am văzut ce înseamnă să fabrice mărțișoare cu propriile mâini și bucuria de a le oferi învățătoarelor. Nu cred că există vreo autoritate în statul român care să reușească să interzică acest lucru. Este, așa cum am spus și ați repetat și dvs, o exagerare. Ministerul Educației nu susține niciun fel de exagerare“.
Citește și:
Mărțișoare la școală de 1 Martie, replica ministrului Sănătății: Poate dacă poartă mănuși, cred că ar putea să facă gestul acesta

Articolul Sorin Cîmpeanu, despre oferirea de mărțișoare cu mănuși sugerată de ministrul Sănătății: Școlile sunt în subordinea Ministerului Educației. Este o exagerare și Ministerul nu susține niciun fel de exagerare apare prima dată în Edupedu.ro.

Close