SNSPA: 1,5 milioane de euro alocați de Comisia Europeană pentru proiecte de creștere a mobilității internaționale a studenților, profesorilor și personalului universității, în următorul an

SNSPA: 1,5 milioane de euro alocați de Comisia Europeană pentru proiecte de creștere a mobilității internaționale a studenților, profesorilor și personalului universității, în următorul an

Școala Națională de Studii Politice și Administrative (SNSPA) va dispune, în anul universitar 2022-2023, de 1,5 milioane de euro, bani alocați de Comisia Europeană pentru creșterea gradului de mobilitate internațională a studenților, profesorilor și personalului administrativ din cadrul universității, potrivit unui comunicat de presă al instituției. Fondurile vor fi folosite și pentru a crește numărul de parteneriate cu universități din străinătate, cu scopul de a atrage studenți internaționali.

Potrivit comunicatului,  banii sunt obținuți conform rezultatelor selecţiei candidaturilor pentru proiecte de mobilitate în domeniul universitar susținute din fondurile politicii interne (între țările Programului Erasmus+), KA131-HED, Apelul 2022 – runda 23 februarie 2022.

  • SNSPA declară că este prima universitate din România în ceea ce privește valoarea bugetului/grantului, raportat la numărul de cadre didactice și studenți.

Instituția menționează că, în prezent, are peste 120 de acorduri cu universităţi din 20 de țări din Uniunea Europeană, Norvegia și Islanda și peste 60 de acorduri cu țări din restul lumii, prezentându-se drept universitatea din România cu cel mai mare număr de mobilități Erasmus+ raportat la numărul de studenți.

Articolul SNSPA: 1,5 milioane de euro alocați de Comisia Europeană pentru proiecte de creștere a mobilității internaționale a studenților, profesorilor și personalului universității, în următorul an apare prima dată în Edupedu.ro.

Close