Sistemul hibrid nu există din punct de vedere al legislației, dar el și învățământul online nu vor dispărea după pandemie – secretarul de stat Sorin Ion

Sistemul hibrid nu există din punct de vedere al legislației, dar el și învățământul online nu vor dispărea după pandemie – secretarul de stat Sorin Ion

Secretarul de stat în Ministerul Educaţiei, Sorin Ion, a declarat joi, la Braşov, că sistemul de învăţământ online şi chiar cel de predare hibrid nu vor dispărea după ce pandemia va trece, dimpotrivă din lecţiile învăţate în această perioadă putând fi desprinse soluţii pentru probleme existente până în prezent în sistem, una dintre acestea fiind înfiinţarea unei şcoli online pentru copiii bolnavi cronic, potrivit Agerpres.

Sorin Ion a admis, în cadrul unei dezbateri, că cei care susţin că sistemul hibrid este ineficient “au dreptate”, menţionând că, oficial, acest sistem de predare nu există.

“Din punct de vedere al legislaţiei, hibridul nu există. Dar doar în teorie, pentru că, în practică, nu ai încotro. Atunci când ai o parte din copii acasă şi ai o rată de infectare mare şi trebuie să ţii o parte dintre ei acasă, nu ai încotro, e o adaptare a organismului numit învăţământ. Nu e oficializat, oficial, am renunţat la el de ceva vreme, dar în realitate se întâmplă”, a spus Sorin Ion.

Foto: Facebook.com / Sorin Ion

Articolul Sistemul hibrid nu există din punct de vedere al legislației, dar el și învățământul online nu vor dispărea după pandemie – secretarul de stat Sorin Ion apare prima dată în Edupedu.ro.

Close