Seminare pe tema numerologiei pentru profesori „nu ar trebui să constituie o prioritate pentru factorii decizionali de la nivel teritorial” – Consiliul Județean al Elevilor Galați

Seminare pe tema numerologiei pentru profesori „nu ar trebui să constituie o prioritate pentru factorii decizionali de la nivel teritorial” – Consiliul Județean al Elevilor Galați

Consiliul Județean al Elevilor Galați își exprimă nemulțumirea față de inițiativa Inspectorului Școlar General, Selena Costea, care a transmis o adresă oficială către toate unitățile de învățământ din județul Galați, în cadrul căreia prezintă cadrelor didactice opțiunea de a participa la un seminar pe tema „Numerologia și relația dascăl-elev”, se arată într-un comunicat de presă al reprezentanților elevilor.

„Sistemul educațional se află, din anumite puncte de vedere, într-o perioadă critică, astfel încât abordarea practicilor menționate anterior nu ar trebui să constituie o prioritate pentru factorii decizionali de la nivel teritorial”, precizează elevii.

Spre exemplu, dacă se efectuează o analiză asupra aspectelor ce ar trebui îmbunătățite, ținând cont de actualul context, formarea cadrelor didactice ar trebui să se regăsească printre primele dificultăți la care să se raporteze persoanele cu putere de decizie. „Nu există nicio certitudine că, începând cu data de 11 ianuarie, elevii gălățeni se vor întoarce la școală în regim fizic, ci mai degrabă, orele de curs se vor desfășura în continuare online, iar anumiți profesori nu au dobândit nici până la momentul actual competențele necesare realizării procesului de învățare-predare virtual”, atarge atenția Consiliul Județean al Elevilor din Galați.

Totodată, având în vedere declarația Ministrului educației în ceea ce privește deschiderea școlilor din data de 11 ianuarie, conectarea tuturor principalilor beneficiari ai educației la mediul online ar trebui să constituie, de asemenea, o prioritate pentru Inspectoratul Școlar Județean Galați, mai spun elevii

„Deși, în cadrul conferinței la care doamna Inspector Școlar General a participat, aceasta a afirmat că nu militează pentru introducerea numerologiei în școlile gălățene, diseminarea unor astfel de informații ar trebui realizată doar în cazul în care aduc un beneficiu sistemului educațional gălățean”, se arată în comunicatul elevilor

„Bineînțeles că vor fi transmise în mod constant adrese despre diverse proiecte către Inspectoratul Școlar Județean, însă important este ca informațiile care sunt trimise mai departe, către unitățile de învățământ din județul nostru, să fie într-adevăr relevante pentru procesul educațional și pentru îmbunătățirea constantă a acestuia. La momentul actual, este imperios să aducem în discuție formarea cadrelor didactice într-o nouă sferă, total diferită de cele cu care am fost obișnuiți până la momentul actual”, a declarat Aura-Maria Badiu, președintele Consiliului Județean al Elevilor Galați. 

Sursă foto: Pixabay

Articolul Seminare pe tema numerologiei pentru profesori „nu ar trebui să constituie o prioritate pentru factorii decizionali de la nivel teritorial” – Consiliul Județean al Elevilor Galați apare prima dată în Edupedu.ro.

Close