Școlile se redeschid în Austria / O testare la scară largă a arătat o incidență redusă a cazurilor de Covid-19 în rândul cadrelor didactice

Școlile se redeschid în Austria / O testare la scară largă a arătat o incidență redusă a cazurilor de Covid-19 în rândul cadrelor didactice

Redeschiderea școlilor în Austria a început, luni, cu obligativitatea ca toți elevii, cu excepția celor din școala primară, să poartă mască, relatează ORF. Măsura vine după o testare în masă a personalului din educație, potrivit sursei citate.

Aceasta arată că sindicatele profesorilor ar fi dorit măsuri mult mai severe de prevenție în școli, în condițiile în care nu toate unitățile de învățământ vor apela la modelul hibrid, cu predare în ture la clasă. Aceleași sindicate și-au exprimat mulțumirea față de felul cum s-a desfășurat predarea la distanță în acest al doilea val de închidere a școlilor în pandemie.

Potrivit ORF, o testare în masă a personalului din învățământ, pentru Covid-19, a avut loc în ultimele zile într-una din regiunile Austriei, fiind examinate 21.000 de persoane. Dintre acestea, doar 77 (0,37%) au fost testate pozitiv. Rezultatul nu mulțumește sindicatele, care ar fi vrut și o testare masivă a elevilor, arată sursa menționată.

Austria a decis să închidă școlile, concomitent cu alte măsuri restrictive, începând din 17 noiembrie, când a anunțat și programul de testare la scară largă.

Articolul Școlile se redeschid în Austria / O testare la scară largă a arătat o incidență redusă a cazurilor de Covid-19 în rândul cadrelor didactice apare prima dată în Edupedu.ro.

Close