Școlile primare se redeschid parțial în Polonia, din 18 ianuarie

Elevii în vârstă de 7 până la 9 ani din Polonia se vor întoarce în şcoli din 18 ianuarie, la încheierea vacanţei de iarnă, a anunţat luni ministrul sănătăţii, Adam Niedzielski, citat de dpa, preluată de Agerpres. Deşi şcolile primare se redeschid parţial, alte măsuri împotriva coronavirusului rămân în vigoare, a precizat el.

La luarea deciziei, guvernul de la Varşovia a avut în vedere riscul răspândirii virusului, pe de o parte, şi pe de alta costul lipsei accesului la învăţământul cu prezenţă fizică, mai ridicat pentru elevii din clasele mici, au arătat oficiali guvernamentali în cadrul unei conferinţe de presă.

Luni, în Polonia a început testarea în masă pentru coronavirus a profesorilor din şcolile primare, iar până la sfârşitul săptămânii se vor putea testa şi vor primi rezultatele toate cadrele didactice care doresc, a informat ministrul educaţiei, Przemyslaw Czarnek.

Photo 199405274 © Michele D’OttavioDreamstime.com

Dreamstime.com sprijină educaţia din România şi, în contextul pandemiei Covid-19, oferă gratuit imagini stock prin care Edupedu.ro îşi poate ilustra articolele cât mai relevant posibil.

Articolul Școlile primare se redeschid parțial în Polonia, din 18 ianuarie apare prima dată în Edupedu.ro.