Șapte tehnologii care acum 20 de ani erau science fiction. Acum sunt realitate – Economedia.ro

Șapte tehnologii care acum 20 de ani erau science fiction. Acum sunt realitate – Economedia.ro

Tehnologia a parcurs un drum lung în ultimii 20 de ani. Nu numai că este mult mai puternică decât în ​​urmă cu două decenii, dar multe dintre gadgeturile la care atunci ne gândeam că sunt de domeniul science fiction au devenit parte din viața noastră.

Economedia.ro listează șapte exemple de tehnologie care era considerată sci-fi cu doar 20 de ani în urmă și care acum este parte din viața noastră, potrivit Digital Trends.

Mașini autonome
Traducători universali

Traducătorul universal este un dispozitiv întâlnit în multe filme science fiction. Astăzi, dispozitivele precum căștile inteligente pot face o traducere destul de grozavă în timp real, bazată pe vorbire. O persoană poate, de asemenea, să-și îndrepte telefonul cu cameră către un text scris în altă limbă și să-l traducă imediat.

Citește articolul integral pe Economedia.ro

Articolul Șapte tehnologii care acum 20 de ani erau science fiction. Acum sunt realitate – Economedia.ro apare prima dată în Edupedu.ro.

Close