Romaniatv.net publică secvențe editate dintr-o înregistrare cu Miclea, în care pot fi auzite insulte la adresa președintelui / Mircea Miclea: Nu am avut acest interviu cu Romania TV. Este probabil o compilație, îmi cer scuze pentru interpretări și luări de poziție

Romaniatv.net publică secvențe editate dintr-o înregistrare cu Miclea, în care pot fi auzite insulte la adresa președintelui / Mircea Miclea: Nu am avut acest interviu cu Romania TV. Este probabil o compilație, îmi cer scuze pentru interpretări și luări de poziție

Romaniatv.net a publicat secvențe editate din una sau mai multe înregistrări audio cu fostul ministru al Educației Mircea Miclea, în care pot fi auzite insulte la adresa președintelui. În înregistrările publicate pe site-ul televiziunii, Miclea poate fi auzit spunând “Președintele e un tâmpit. E un dobitoc. Ce să mai vorbesc… Vai de viața lui! A stat cinci ani de zile… Deci, nu, să lăsăm deoparte această temă”. Contactat astăzi, 24 august, de Edupedu.ro, Miclea a declarat: “Nu am avut acest interviu cu Romania TV. Interviul este probabil o compilație din interviurile pe care le-am avut la Digi 24 și Europa liberă și probabil din alte surse. Dar, ca să încheiem odată această poveste, îmi cer scuze pentru aceste interpretări și luări de poziție care au apărut în spațiul public”.

Răzvan Mihalașcu, care s-a prezentat drept redactor la Romaniatv.net și “autorul interviului cu Mircea Miclea despre care ulterior domnul ministru a susținut că nu a existat”, a contactat astăzi Edupedu.ro în legătură cu secvențele pe care le-a publicat site-ul citat.

În înregistrare se aud următoarele insulte la adresa președintelui Klaus Iohannis: “Președintele e un tâmpit. E un dobitoc. Ce să mai vorbesc… Vai de viața lui! A stat cinci ani de zile… Deci, nu, să lăsăm deoparte această temă, pentru că. Ce voiam să zic: Nu e nicio generație pierdută. E de defetism de doi bani, o modalitate prin care te deresponsabilizezi ca să spui gata, oricum e pierdută, n-are rost să mai facem. Cum adică, nu poți recupera câteva luni? E aberant! Înseamnă că ce stat ești tu?

Mihalașcu a declarat că “a fost o greșeală de scriere cuvântul idiot [apărut în titlul de ieri – N.Red.]. Recunosc. Miclea l-a catalogat pe Iohannis drept “tâmpit și dobitoc”, dar greșeala de scriere mi-o asum”.

Mihalașcu a mai declarat că ar fi publicat doar 6 minute din interviul despre care susține că ar avea 20 de minute pentru că “am considerat că pentru publicul România Tv 20 de minute despre regulile sanitare din școli ar fi fost cam mult. De aceea am ales cele mai importante declarații, însumând șase minute”.

RTV scrie pe portalul său că “în aceeaşi zi, Mircea Miclea a mai acordat un interviu în care a vorbit despre aceleași teme şi la Europa Liberă”.

Pe de altă parte, Mircea Miclea a declarat astăzi pentru Edupedu.ro:Nu am avut acest interviu cu Romania TV. Interviul este probabil o compilație din interviurile pe care le-am avut la Digi 24 și Europa liberă și probabil din alte surse. Dar, ca să încheiem odată această poveste, îmi cer scuze pentru aceste interpretări și luări de poziție care au apărut în spațiul public”.

Întrebat dacă vrea să dea în judecată instituția media, Miclea a răspuns: “Nu cred că merită să dai în judecată presa, cred că trebuie să ne focalizăm pe soluții și să încheiem această poveste”.

Amintim că primele reacții la materialul publicat de Romaniatv.net au venit de la rectorii Marilen Pirtea și Remus Pricopie, care i-au luat apărarea lui Klaus Iohannis și i-au solicitat lui Mircea Miclea să-i ceară scuze președintelui.

Citește și:

 

Articolul Romaniatv.net publică secvențe editate dintr-o înregistrare cu Miclea, în care pot fi auzite insulte la adresa președintelui / Mircea Miclea: Nu am avut acest interviu cu Romania TV. Este probabil o compilație, îmi cer scuze pentru interpretări și luări de poziție apare prima dată în Edupedu.

Close