România, sub media UE la procentajul de coafeze și cosmeticiene. Cel mai mare procentaj se înregistrează în Cipru, iar cel mai mic în Suedia

România, sub media UE la procentajul de coafeze și cosmeticiene. Cel mai mare procentaj se înregistrează în Cipru, iar cel mai mic în Suedia

Aproximativ 1,7 milioane de persoane cu vârsta de peste 15 ani din Uniunea Europeană aveau anul trecut meseriile de coafeză şi cosmeticiană, reprezentând 0,9% din totalul angajaţilor, arată datele publicate vineri de Oficiul European pentru Statistică (Eurostat), transmite Agerpes.

În rândul statelor membre, cel mai ridicat procentaj de coafeze şi cosmeticiene se înregistra anul trecut în Cipru (2,3% din totalul angajaţilor), Malta şi Portugalia (ambele cu 1,3%), Irlanda, Grecia, Spania şi Italia (toate cu 1,2%), Ungaria, Austria, Cehia, Franţa, Croaţia, Letonia, Slovenia, Germania, Olanda, România şi Slovenia (toate sub 1%).

 

Articolul România, sub media UE la procentajul de coafeze și cosmeticiene. Cel mai mare procentaj se înregistrează în Cipru, iar cel mai mic în Suedia apare prima dată în Edupedu.

Close